Jak ważna jest rola oficera dyżurnego?

Wbrew pozorom funkcja oficera dyżurnego to naprawdę odpowiedzialna praca. Osoba pracująca na tym stanowisku musi wykazać się szeregiem umiejętności, które pozwolą jej wykonywać pracę w odpowiedni sposób. 

0
źródło foto: KPP Lębork

Wbrew pozorom funkcja oficera dyżurnego to naprawdę odpowiedzialna praca. Osoba pracująca na tym stanowisku musi wykazać się szeregiem umiejętności, które pozwolą jej wykonywać pracę w odpowiedni sposób. 

Doświadczenie zawodowe, umiejętność komunikowania i radzenia sobie w sytuacjach kryzysowych, szybkie podejmowanie decyzji, to kluczowe cechy, jakie musi posiadać każdy policjant realizujący zadania na stanowisku kierowania lęborskiej komendy. Przyjmowanie zgłoszeń przekazywanych z Wojewódzkiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego oraz bieżąca obsługa interesantów przychodzących do jednostki to główne zadania oficera dyżurnego i jego zastępcy.

Dyżurny w każdej jednostce jest odpowiedzialny za przydzielać zadań patrolom, aby w jak najlepszy sposób zrealizować wszystkie policyjne czynności. Służba na tym stanowisku jest niezwykle odpowiedzialna i dynamiczna. Mimo wielkiej odpowiedzialności praca jest wdzięczna, szczególnie wtedy, gdy ratuje się ludzkie życie lub nie dopuszcza się do popełnienia przestępstwa.

Co tak naprawdę kryje się pod nazwą oficer dyżurny?

– Oficerowie dyżurni to tzw. komendanci po godzinach. Od ich decyzji oraz szybkości reakcji zależy to, jak efektywnie będzie skierowany na miejsce patrol, który pełni służbę zewnętrzną. Oprócz nadzoru nad policyjnymi załogami pozostaje jeszcze ważne zadanie, jakim jest współpraca z innymi służbami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo i bieżąca wymiana informacji, szczególnie w sytuacjach kryzysowych, kiedy ratuje się ludzkie życie i zdrowie – informuje asp.sztab. Magdalena Zielke.

Często funkcja dyżurnego wymaga stanowczości i opanowania. Wszystko jest zależne od sytuacji, zgłoszenia czy też rozmówcy. Z jednej strony zdarzają się dzwoniący, bądź przychodzący po pomoc lub poradę, z drugiej są ci, którzy traktują kontakt z jednostką policji, w sposób lekceważący.

Przykładem interwencji, gdzie czas gra bardzo dużą rolę spotkał się w miniony wtorek jeden z lęborskich dyżurnych. Otrzymał on zgłoszenie na temat 40-letniego mieszkańca powiatu lęborskiego, który leczył się wcześniej psychiatrycznie i prawdopodobnie chce popełnić samobójstwo. Dzięki szybkiej reakcji dyżurnego oraz możliwości nawigacji GPS, udało się natychmiast skierować funkcjonariuszy w miejsce, gdzie mężczyzna przebywał. 40-latek został odnaleziony w lesie, daleko od jakichkolwiek zabudowań mieszkalnych i był bardzo osłabiony. Twierdził, że nie potrafił znaleźć drogi do domu. Policjanci natychmiast udzielili mu pierwszej pomocy oraz wezwali na miejsce załogę pogotowia, która przewiozła mężczyznę do szpitala. Życiu i zdrowiu tego mężczyzny już nic nie zagraża.

W Komendzie Powiatowej Policji w Lęborku służbę pełni 5 dyżurnych oraz 5 pomocników pracujących w systemie zmianowym 12-godzinnym. To właśnie na nich codziennie, 24 godziny na dobę spoczywa obowiązek dbania o bezpieczeństwo i porządek w powiecie lęborskim, a także prawidłową obsługę zdarzeń, gdzie udział policji jest niezbędny.

 

źródło foto: KPP Lębork

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj