Dzwoni wnuczek? Policjant? A może pracownik wodociągów? Nie daj się oszukać!

Na terenie województwa pomorskiego oszustwo "na wnuczka" nadal zbiera żniwa. Funkcjonariusze w dalszym ciągu odnotowują zgłoszenia dotyczące usiłowania, bądź dokonania przestępstw tzw. metodą „na wnuczka”, „na policjanta”, ale również na pracowników np. wodociągów. Policjanci przypominają i ostrzegają mieszkańców oraz apelują o rozwagę. 

1
źródło foto: KPP Lębork

Na terenie województwa pomorskiego oszustwo „na wnuczka” nadal zbiera żniwa. Funkcjonariusze w dalszym ciągu odnotowują zgłoszenia dotyczące usiłowania, bądź dokonania przestępstw tzw. metodą „na wnuczka”, „na policjanta”, ale również na pracowników np. wodociągów. Policjanci przypominają i ostrzegają mieszkańców oraz apelują o rozwagę. 

Pomimo przeprowadzania szeregu akcji profilaktycznych związanych z niebezpieczeństwem wyłudzania pieniędzy, między innymi metodą „na wnuczka”, statystki pokazują, że przestępcy nadal wystawiają na próbę zaufanie społeczeństwa wobec funkcjonariuszy policji, członków rodziny, czy też przedstawicieli innych instytucji. Oszuści wyłudzają pieniądze od starszych osób, ale na całe szczęście ich sposób działania jest już na tyle znany, że zdecydowana większość seniorów wykazuje się czujnością i nie daje się okraść, a o próbie oszustwa powiadamia policję.

Przestępcy jednak stale modyfikują swoje metody wyłudzania. Sprawcy coraz częściej wykorzystują zaufanie społeczeństwa do policji i podają się za mundurowych, dzwoniąc do swoich ofiar, podszywają się za funkcjonariuszy i proszą o pieniądze, które mają pomóc w rozwiązaniu prowadzonego rzekomo dochodzenia. Pieniądze mają być przekazane fałszywemu funkcjonariuszowi, który ma je zabezpieczyć.

Jakie metody najczęściej stosują oszuści?

– telefonicznie kontaktują się z osobą (niekoniecznie starszą, gdyż ofiarami takich przestępstw padają również osoby coraz młodsze),
– przedstawiają się jako bliski krewny (np. wnuczek) lub przedstawiciel zawodu cieszącego się zaufaniem społecznym (policjant, urzędnik, pracownik socjalny, pracownik poczty itp.),
– proszą o pożyczenie pieniędzy, podając ważny powód np. spłata długu, okazyjny interes, wypadek drogowy,
– wskazują sposób przekazania pieniędzy,
– niekiedy dzwonią ponownie i przedstawiają się jako funkcjonariusz Policji lub CBŚ, ale również pracowników różnych instytucji np. wodociągów, ZUS-u czy urzędów gmin i proszą o przekazanie umówionej kwoty w celu zatrzymania oszusta.

Jeśli Ciebie lub Twoich bliskich spotka taka sytuacja, niezwłocznie skontaktuj się z policją, dzwoniąc pod numer alarmowy 112 lub 997.

Policja nigdy nie działa w taki sposób, nie prosi o przekazanie pieniędzy, nie informuje telefonicznie o prowadzonych działaniach policyjnych.

 

1 KOMENTARZ

  1. Bardzo ważny temat a zarazem bardzo dobrze napisany artykuł tego typu rzeczy powinny być nagłaśniane częściej i na większą skale. Pozdrawiam bardzo autorkę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj