Dzień Sybiraka w Lęborku

Lęborczanie obchodzili Dzień Sybiraka.

0

Lęborczanie obchodzili Dzień Sybiraka.

Rok 2019 przebiega pod znakiem okrągłej, 80 już rocznicy wydarzeń, które odcisnęły piętno na losach naszej Ojczyzny i wszystkich Polaków. Światowy Dzień Sybiraka przypada w rocznicę napaści sowieckiej Rosji na Polskę, która miała miejsce 17 września 1939 r.

Dzisiaj Lęborczanie zebrali się pod Pomnikiem Zesłańców Sybiru, aby uczcić pamięć tych, którzy po deportacjach na Sybir w latach 1939-1946 przeżyli gehennę zesłania lub nigdy z Dalekiego Wschodu nie wrócili.

Uroczystość poprowadził przewodniczący lęborskiego Koła Związku Sybiraków, Witold Bań, który w swoim przemówieniu przedstawił tragiczne losy Sybiraków, podkreślając ich dozgonną wierność Ojczyźnie i istotę patriotycznego wychowania młodego pokolenia.

Burmistrz Miasta Lęborka, Witold Namyślak w swoim przemówieniu mówił:

– My, mieszkańcy Lęborka pochodzimy z różnych stron Polski, nasze rodziny mają różne doświadczenia i wspomnienia z czasów wojny. I jedno wspólne – że wojna, każda wojna niesie śmierć, zniszczenie i ludzkie tragedie. Symbolem tej pamięci jest pomnik, przed którym stoimy i nasza tutaj obecność

Po przemówieniach Kompania Honorowa I Lęborskiego Batalionu Zmechanizowanego im. gen. Jerzego Jastrzębskiego uczciła salwą honorową pamięć pomordowanych i poległych. Następnie delegacje władz miasta i powiatu, przedstawicieli placówek oświatowych, stowarzyszeń, instytucji, kombatantów oraz członkowie Koła Związku Sybiraków złożyli kwiaty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj