Dzięki nim wieś tętni życiem

Rozmawialiśmy z Ewą Kwidzińską, przewodniczą KGW "Królewianki" w Kamienicy Królewskiej.

0

Rozmawialiśmy z Ewą Kwidzińską, przewodniczą KGW „Królewianki” w Kamienicy Królewskiej.

„Królewianki” to zrzeszające 13 kobiet Koło Gospodyń Wiejskich z Kamienicy Królewskiej. Organizacja powstała w 2009 roku i niedawno obchodziła 10-lecie swojej działalności.

– Naszym głównym celem jest rozwój przedsiębiorczości kobiet i kultywowanie kultury ludowej. Jednak jako dojrzałym przedstawicielkom wsi, bardzo zależy nam też na dobrym wychowaniu młodego społeczeństwa. Mamy tu na myśli pogłębianie tolerancji, patriotyzmu i tradycji – mówi Ewa Kwidzińska.

– To całkiem duże wyzwanie dla zaledwie trzynastu kobiet.

– To prawda ale nie zawsze działamy same. Współpracujemy z wieloma organizacjami, między innymi z Parafią w Kamienicy Królewskiej i Gminnym Ośrodkiem Kultury w Sierakowicach. Bardzo pomagają nam też szkoły – tłumaczy przewodnicząca KGW.

– I jakie owoce daje ta współpraca?

– Widać ją na wielu wydarzeniach. Jako KGW pomagamy w organizacji Dnia Seniora, Dożynek, czy też Wigilii. Wspieramy akcje charytatywne i godnie reprezentujemy wieś na różnych uroczystościach. 

– Organizacja masowych imprez i wydarzeń jest możliwa tylko ze zgranym zespołem. Czy właśnie tak może Pani ocenić „Królewianki”?

– Jak najbardziej. Dlatego, korzystając z okazji, chciałabym z tego miejsca podziękować wszystkim kobietom z naszego KGW. Każda z nich wnosi coś do „Królewianek”, które potem z kolei wnoszą bardzo dużo do lokalnej społeczności. Zgranie naszego zespołu potwierdzone jest też długą listą sukcesów – mówi Ewa Kwidzińska.

– Może je Pani wymienić?

– To między innymi I miejsce w kategorii „Najładniejsza choinka” w konkursie „Stół Bożonarodzeniowy” w 2017 roku. Podczas Powiatowego Turnieju KGW w Chmielnie w 2018 roku zdobyłyśmy I miejsce w kategorii „pisanka – mazurek”. Z kolei w 2014 roku na Powiatowym Turnieju KGW otrzymałyśmy I miejsce za „Taniec Krokowy”. Takich osiągnieć jest dużo więcej, jednak nie sposób ich teraz wszystkich wymienić.

– Niedawno „Królewianki” obchodziły dekadę aktywnej działalności. Jak wspomina Pani ten jubileusz?

– Wspaniała uroczystość, na której pojawiło się wiele bliskich nam osób, w tym władze samorządowe. Mam nadzieję, że podczas następnego jubileuszu lista naszych osiągnięć powiększy się przynajmniej dwukrotnie! – mówi przewodnicząca KGW „Królewianki”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj