Dyskusja z wojewodą pomorskim na temat COVID – 19

Podczas ostatniej wideokonferencji Alicja Zajączkowska - starosta lęborski przeprowadził rozmowę z Dariuszem Drelichem - wojewodą pomorskim na temat sytuacji związanej z zagrożeniem SARS-Cov-2 w województwie.

0
źródło foto: Starostwo Powiatowe Lębork

Podczas ostatniej wideokonferencji Alicja Zajączkowska – starosta lęborski przeprowadził rozmowę z Dariuszem Drelichem – wojewodą pomorskim na temat sytuacji związanej z zagrożeniem SARS-Cov-2 w województwie.

Liczba testów wykonywanych w województwie pomorskim rośnie, ale zdaniem samorządowców zachowanie NFZ jest niezrozumiałe. Organ ten niespodziewanie obniżył wartość ich inwestycji. Zdaniem Leszka Waszkiewicza – starosty bytowskiego, takie postępowanie NFZ powoduje pogorszenie kondycji finansowej ośrodków medycznych, które podpisały umowę na wykonywanie badań w okresie między 2 i 21 kwietnia, kiedy niespodziewanie nastąpiło obniżenie wysokości refundacji.

Dnia 2 kwietnia br. prezes NFZ opublikował zarządzenie, w którym  kwotę refundacji określono na 280 zł. W efekcie zmiany wszyscy wykonujący badania, w tym szpitale, będą musiały dołożyć 120 zł do każdej próbki z własnych budżetów. Samorządowcy zgodnie stwierdzili, że działanie to jest niezrozumiałe ze względu na to, że to czas, kiedy dąży się do zwiększenia liczby wykonywanych wymazów. Uwaga ta została zgłoszona do wojewody, aby ten sytuację wyjaśnił.  Zdaniem Mieczysława Struka, Marszałka Województwa Pomorskiego, działanie NFZ należy oprotestować jako szkodliwe dla liczby przeprowadzanych testów, ponieważ liczba zakażonych ciągle wzrasta.

Zgodnie z informacją przekazaną przez Tomasza Augustyniaka, Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego, na terenie województwa pomorskiego, w dniu 22 kwietnia przeprowadzonych zostało 961 testów na obecność koronawirusa. Na 23 kwietnia zaplanowano liczbę ponad 1000 badań i jak twierdzi T. Augustyniak, pomorskie jest jednym z nielicznych województw w kraju, które upublicznia dane o liczbie przeprowadzanych testów.

Systematycznie rośnie liczba punktów wymazowych „drive-thru”, czyli takich, w których kontakt obsługi z osobą badaną ograniczony jest do niezbędnego minimum. W środę powstał kolejny taki punkt w Gdyni, stworzony przez komercyjną firmę medyczną, przy wsparciu miasta. Punkty te współpracują z pomorskim Sanepidem w zakresie wymiany danych.

Większą część wideokonferencji zajęły rozmowy na temat sytuacji w domach opieki społecznej i procedurom przyjmowania do nich nowych pensjonariuszy. Jak donosi Alicja Zajączkowska – lęborski szpital jest w gotowości i jest w stanie przyjąć pensjonariuszy lokalnych DPSów na obserwację przed powrotem do DPSu np. po szpitalnym leczeniu. W SPSZOZ funkcję takiego miejsca pełni Oddział Rehabilitacji. Jednocześnie starosta przypomniała, że zgodnie z wcześniejszymi rozmowami, w kolejnych zamówieniach rządowych miały się znaleźć aparaty do dezynfekcji, kombinezony, przyłbice i inny sprzęt ochronny, który miał trafić do powiatów, w tym do szpitali, domów pomocy społecznej.

Poważnym ekonomicznym skutkiem pandemii jest postępująca zapaść finansowa komunikacji publicznej, która również została przedyskutowana na spotkaniu. Starosta Słupski Paweł Lisowski złożył wniosek o zorganizowanie konferencji z udziałem Rafała Webera, Wiceministra w Ministerstwie Infrastruktury, który powinien określić jakie działania pomocowe wdroży ministerstwo w celu zapobieżenia finansowej katastrofie publicznych przewoźników powstałych na skutek ograniczeń w przemieszczaniu się i wyznaczenia stref ochronnych w środkach transportu, co skutkuje wykorzystaniem zaledwie połowy dostępnych miejsc. O gotowości do działania poinformowała na zakończenie wideokonferencji Edyta Witka-Jeżewska, Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska. Jak stwierdziła, inspektorat jest odpowiednio wyposażony w środki zabezpieczające i zaplanowane kontrole w terenie przeprowadzane są na bieżąco.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj