Do Janowic nową drogą

Końcowego odbioru przebudowanej drogi powiatowej dokonano dziś, 5 maja. 

0

Końcowego odbioru przebudowanej drogi powiatowej dokonano dziś, 5 maja. 

– Ogromnie się cieszę, że w tak bezproblemowy sposób, przy doskonałej współpracy między samorządami, udało się wykonać przebudowę tej drogi. Inwestycja uzyskała wsparcie ze środków rządowych w ramach Funduszu Dróg Samorządowych, jako kolejna z inwestycji drogowych współrealizowanych przez powiat, a więc na ile jest to możliwe, wykorzystujemy dostępne środki centralne dla poprawy warunków przemieszczania się na obszarze powiatu i poprawy bezpieczeństwa na drogach. Wartością dodaną inwestycji drogowych jest także postępująca w ten sposób estetyzacja miejscowości zlokalizowanych przy tych drogach. Myślę, że oprócz ułatwień komunikacyjnych dla mieszkańców powiatu, realizacja inwestycji drogowych poprawi też dostępność turystyczną i zachęci mieszkańców innych regionów do poznawania walorów  powiatu lęborskiego – mówi Alicja Zajączkowska, starosta lęborski.

W odbiorze inwestycji uczestniczyli również: Edmund Głombiewski, wicestarosta lęborski oraz Wojciech Guźniczak, zastępca wójta gminy Nowa Wieś Lęborska, która z Powiatem współfinansowała inwestycję.

– Jesteśmy największą terytorialnie gminą powiatu lęborskiego, a więc mamy też największe potrzeby w zakresie remontów i przebudowy istniejącej sieci drogowej. Wynika to z jednej strony z naturalnego zużywania się sieci drogowej, a z drugiej z potrzeby jej dostosowywania do zwiększonego ruchu na skutek postępu cywilizacyjnego oraz konieczności stałego podnoszenia parametrów określających bezpieczeństwo. Potrzeby mieszkańców naszej gminy są nam dobrze znane i staramy się je realizować w miarę możliwości i posiadanych środków. W tym wypadku współpraca z Powiatem niesie wymierne korzyści – mówi Wojciech Guźniczak.

Realizacja pierwszego etapu przebudowy zakończyła się w grudniu ubiegłego roku. Kompletne zakończenie całości, planowane pierwotnie na koniec maja, nastąpiło ponad trzy tygodnie wcześniej. Jak wyjaśnił Adrian Wenta, dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych, przebudowa polegała na odnowie istniejących elementów betonowych ulic: krawężników, obrzeży, oporników i chodników. Na odcinku drogi powiatowej nr 1309G, pomijając zwartą zabudowę w miejscowości Janowice, wymieniono nawierzchnię jezdni. Po przebudowie drogi, szerokość jezdni pokrytej nowym asfaltem sumarycznie sięga 5,5 m (pierwotnie 4,0 m). Na odcinku drogi powiatowej nr 1311G w miejscowości Janowice utwardzono istniejące pobocze gruntowe chodnikiem w celu stworzenia bezpiecznego i dogodnego dojścia mieszkańcom do cmentarza parafialnego. Poprawie bezpieczeństwa służy przeniesienie zatoki autobusowej, usunięcie zakrzaczeń, a także wykopanie rowów i wykonanie wyprofilowanych skarp poprawiających widoczność na przebudowywanej drodze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj