Czy w tym roku odwiedzimy galerie? Nowe rozporządzenia premiera

Podczas dzisiejszej konferencji Mateusz Morawiecki przedstawił plan działania i założenia na najbliższe 100 dni związane z pandemią koronawirusa. W rozmowach pojawił się temat szkół, ferii zimowych oraz otwarcia galerii handlowych. 

0
źródło foto: Facebooku- Mateusz Morawiecki

Podczas dzisiejszej konferencji Mateusz Morawiecki przedstawił plan działania i założenia na najbliższe 100 dni związane z pandemią koronawirusa. W rozmowach pojawił się temat szkół, ferii zimowych oraz otwarcia galerii handlowych. 

Mateusz Morawiecki w czasie sobotniej konferencji przedstawił plan działania na najbliższe trzy dni, który określił mianem „100 dniami solidarności”.

– Chociaż od kilku dni obserwujemy pewną względną stabilizację liczby zakażeń, to wirus wciąż zbiera swoje śmiertelne żniwo. Każdego dnia zwiększamy liczbę łóżek i respiratorów. Obecnie mamy 37 tys. łóżek i 3 tys. respiratorów. Obecnie 7-dniowa krocząca średnia to około 20-22 tys. dziennie. Jeśli ta stabilność się utrzyma to i poprawę będziemy mogli zobaczyć za jakiś czas, ale sytuacja nadal jest bardzo poważna – poinformował Mateusz Morawiecki.

W ramach „100 dni solidarności” zaplanowano trzy możliwości obostrzeń. Ich wdrożenie będzie zależało od rozwoju wydarzeń związanych z COVID-19.

– Na końcu tego okresu jest wysoce prawdopodobne, że będzie dostępna szczepionka. Duża część populacji zaszczepionej pozwoli szybko przerwać łańcuch zakażeń – powiedział premier rządu.

Rząd przygotował trzy projekty rozporządzeń, które dotyczą zakazów, nakazów i ograniczeń związanych z możliwością wystąpienia stanu epidemii. Dotyczą one:

  • etapu odpowiedzialności (będzie obowiązywał od 28.11. do 27.12),
  • etapu stabilizacji – powrotu do podziału Polski na trzy nowe strefy – czerwoną, żółtą i zieloną (najwcześniej od 28.12 – zależnie od sytuacji epidemicznej),
  • kwarantanny narodowej (która zostanie wprowadzona w ostateczności, kiedy konieczne będzie natychmiastowo i radykalnie ograniczyć transmisję wirusa w społeczeństwie).

Co z galeriami handlowymi?

Zgodnie z informacjami podanymi przez Mateusza Morawieckiego w dniu 28 listopada galerie handlowe wznowią działalność z zachowaniem najwyższego poziomu reżimu sanitarnego – maksymalnie 1 os. na 15 m2. Siłownie nadal będą zamknięte, a restauracje i bary będą działać jak dotychczas, tj. mogą sprzedawać posiłki tylko na wynos.

– Warunek utrzymania tego reżimu jest jeden: dyscyplina każdego sklepu, galerii, sklepu meblowego. Jeśli będzie inaczej, te sklepy będą zamykane. Te decyzje mogą uratować setki tysięcy miejsc pracy, dlatego je podejmujemy. Konsultowaliśmy się też z innymi branżami, ale idziemy za radą naszych epidemiologów i pozostawiamy nadal zamknięte pozostałe placówki. To ważne, by uratować tysiące miejsc pracy, ale też utrzymać w ryzach przyrost zakażeń – poinformował premier. 

Szkoły zamknięte do 18 stycznia? 

Temat powrotu do szkoły to kwestia, którą z zaangażowaniem śledzi większość Polaków. Rząd podjął decyzję o zamknięciu placówek edukacyjnych do 24 grudnia. Wielkim zaskoczeniem okazało się ujednolicenie terminu ferii zimowych, które dla wszystkich uczniów rozpoczną się 4 stycznia 2021 roku, a zakończą 17. Obowiązywać będzie całkowity zakaz organizacji jakichkolwiek wyjazdów.

– Proszę, aby ograniczyć mobilność. Jeśli wtedy wszyscy, całe rodziny zostaniemy w domach to jest szansa, że już po tej przerwie będą pierwsze dostawy szczepionki – właśnie temu służy ta przerwa, by dobrze przygotować się do tego momentu – zaznaczył Mateusz Morawiecki. – Te zasady, o których mówię: odpowiedzialność, solidarność, dyscyplina od 28 listopada do 18 stycznia. Potem być może wrócimy do zasad strefy czerwonej, żółtej zielonej. Ta poprawa sytuacji to wciąż kwestia, która zależy od naszej dyscypliny –  podkreślił Mateusz Morawiecki

Święta inne niż zwykle? 

W czasie konferencji Mateusz Morawiecki zaapelował o ograniczenie przemieszczania się w czasie świąt i zachęcił do spędzanie tego czasu w kameralnym gronie.

– Pracujemy nad rozwiązaniami prawnymi, które ograniczą możliwości przemieszczania się. Dlatego apeluję już dziś, aby nie zamawiać żadnych wyjazdów turystycznych za granicę czy w kraju. Już teraz apeluję do wszystkich Polaków o nieprzemieszczanie się – poinformował.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj