Co to jest Fotowoltaika? Wyjaśnia nam Prezes i jednocześnie współwłaściciel firmy B&Z PROENERGY z Lęborka

0

Red. Panie Prezesie może najpierw powie nam Pan jak zaczęła się Pana przygoda z Fotowoltaiką i kiedy?

W 2012 roku kiedy mieszkałem w Niemczech, zainteresowało mnie to, co to jest ta fotowoltaika i dlaczego nie mamy jej u siebie w Polsce. Zacząłem wokół tego drążyć. Tam też poznałem właścicieli firmy Solar ROOF którzy zakładali duże farmy fotowoltaiczne i małe instalacje na domki. Uczestniczyłem w szkoleniach i w przygotowaniach do montażu farm fotowoltaicznych. W 2014 roku zorganizowano szkolenie w Polsce finansowane z projektu unijnego. Szkolenie było zorganizowane dla ludzi zainteresowanych Fotowoltaiką. Było ono bardzo dobrze zorganizowane. Moje zainteresowanie fotowoltaiką właśnie na tym szkoleniu zostało ugruntowane. W początkowym okresie dla prosumentów były duże dotacje w wysokości 40%. Dzięki czemu można było zacząć działać. I tak od 2014 roku zacząłem współpracować z Niemiecką firmą. Dzięki dotacjom z Unii Europejskiej zaczęło się zainteresowanie fotowoltaiką. Dzięki nabytemu doświadczeniu teoretycznemu i praktycznemu w niemieckiej firmy Solar ROOF, zacząłem wykonywać pierwsze instalacje fotowoltaiczne w Polsce i w Niemczech. Początki działalności naszej firmy opierały się przede wszystkim na promowaniu myślenia proekologicznego, w którym bardzo pomaga fotowoltaika, która jest jednym z głównych czynników chroniących środowisko. Na początku ruszyłem z jedną ekipą montażową, obecnie mam 4 i zamierzam uruchomić więcej, gdyż coraz więcej jest zleceń, również na farmy, pod już które zakupiliśmy kafar, który jest nieodzowny do montażu dużych instalacji . Początki jak wszędzie nie były łatwe, ale wygrywałem przetargi, przekonywałem do tego również moich znajomych, ich znajomych itd. Ludzie powoli zaczęli zauważać, że im się to po prostu opłaca. Sam mam od fotowoltaikę i od 6 lat nie płacę już żadnych rachunków za prąd i nie zanieczyszczam środowiska.

Red. Jakie warunki trzeba spełnić żeby móc zainstalować moduły fotowoltaiczne

Wystarczy tylko chcieć, a nasza firma zrobi wszystko aby było to możliwe. Nasi specjaliści pomogą w uzyskaniu środków pod możliwości indywidualnego inwestora. Nie trzeba mieć pieniędzy na instalację, tylko zdolność kredytową. A raty kredytu ustalamy w wysokości rachunków za prąd, więc spłata kredytu jest niezauważalna dla budżetu domowego.

Red. Jakie są możliwości finansowania i dofinansowania

Oferuję finansowanie inwestycji na dogodnych warunkach w porozumieniu z renomowanymi instytucjami finansowymi, takimi jak Bank Ochrony Środowiska, PKO BP, Credit Agricola, które są nisko oprocentowane z przeznaczeniem na fotowoltaikę, w wysokości około 4% w skali roku. Pomagamy w przygotowywaniu wniosków do instytucji zewnętrznych w celu pozyskania środków na zakup i montaż instalacji fotowoltaicznych.

Red. Czy potrzebne jest pozwolenie na budowę

Na budowę instalacji o wielkości nieprzekraczającej 50 kWp nie jest wymagane pozwolenie na budowę.

Red. Jakie dokumenty należy przedstawić aby otrzymać wycenę

Do dokładnej  wyceny niezbędny jest dokładny adres inwestycji, aktualna moc przyłącza energetycznego budynku -te wszystkie dane znajdują się na umowie z Energą a także na rachunku klienta. Wykonujemy bezpłatnie wizję lokalną w związku z tym nie potrzeba innych dokumentów.

RED. Kto wykonuje i kto płaci za przyłączenie do sieci?

Dla mikroinstalacji do 50 kWp przyłączenie do sieci wykonujemy my. Operator pokrywa koszty wymiany licznika energii elektrycznej na dwukierunkowy, co wynika z zapisów w Ustawie Prawo Energetyczne.

Red. Jaki jest wpływ warunków atmosferycznych na działanie modułów?

Moduły fotowoltaiczne są bardzo odporne na różnego rodzaju uszkodzenia oraz czynniki atmosferyczne. Śnieg i deszcz a przede wszystkim zachmurzenie powodują, iż moduły nie pracują w optymalny sposób. Natomiast wiatr zupełnie nie przeszkadza, wręcz przeciwnie chłodzi moduły co przekłada się na ich większą wydajność.

Red. Jak dużo miejsca potrzeba na instalację?

Instalacja 1 kW zajmuje powierzchnię około 5 m² w zależności od rodzaju dachu, zacienienia, kąta posadowienia oraz ilości elementów zacieniających na dachu. Moduły powinny być ustawione tak, aby nie były zacienione przez jakikolwiek element i mieć najbardziej optymalny kąt nachylenia

Red. Czy instalacja działa i produkuje prąd przez cały rok?

Tak. Ogniwa fotowoltaiczne pracują przez cały rok niezależnie od warunków atmosferycznych i temperatury. Moduły pracują na energię słoneczną i rozproszone światło. W okresie zimowym instalacja produkuje mniej energii niż latem. Ogniwa fotowoltaiczne nie pracują też w nocy. Należy podkreślić że w naszej szerokości geograficznej nasłonecznienie średnie za ostatnie 10 lat wykazuje że 1 kW zainstalowanej instalacji produkuje 1000 kW rocznie.

Red. Jakie są koszty utrzymania systemu fotowoltaicznego?

Instalacja fotowoltaiczna działa bezobsługowo, więc nie wymaga ponoszenia dodatkowych kosztów obsługi. Wyjątkiem są awarie, które zdarzają się bardzo rzadko, i nie obciążają budżetu inwestora, te prace wykonujemy my w ramach gwarancji. Jesteśmy na miejscu i reagujemy natychmiast.

Red. Jakiej gwarancji Pana firma udziela na instalacje?

Na panele fotowoltaiczne w zależności od rodzaju dajemy od 12 do 15 lat gwarancji na wady ukryte. Od 25 do 30 lat gwarancji na wydajność, że po tym okresie nie spadnie poniżej 80%, na Inwentery dajemy 10 lat gwarancji. Na systemy montażowe 10 lat gwarancji i 3 lata rękojmi. Trzeba tu podkreślić że dajemy najdłuższe gwarancje oferowane na rynku. Świadczymy również usługi na serwis pogwarancyjny. Nasi inwestorzy wspólnie z nami tworzą ekologiczną rodzinę, a rodziny nie zostawia się bez wsparcia.

Red. Czy instalacja zamontowana na dachu nie uszkodzi dachu?

Montaż instalacji fotowoltaicznej na dachu odbywa się na podstawie przygotowanego wcześniej dokładnego projektu, sporządzonego na podstawie wizji lokalnej. Do jej wykonania wykorzystuje się specjalne konstrukcje wsporcze przeznaczone pod moduły fotowoltaiczne i dopasowane do konkretnego poszycia dachowego, dlatego też nie ma zagrożenia, iż instalacja w jakikolwiek sposób uszkodzi dach lub jego elementy.

Red. Jak długo działa instalacja?

Żywotność modułów fotowoltaicznych jest długa. Projektowany czas życia instalacji fotowoltaicznej to 50 lat.

Red. Czym różnią się kolektory słoneczne od modułów fotowoltaicznych?

Zasadniczą różnicą pomiędzy kolektorami słonecznymi, a modułami fotowoltaicznymi jest ich przeznaczenie. Kolektory słoneczne zamieniają promieniowanie słoneczne na energią cieplną potrzebną np. do pogrzania wody. Natomiast moduły fotowoltaiczne zamieniają promieniowanie słoneczne na energię elektryczną (prąd stały), który dzięki falownikowi (inwerterowi) zamieniany jest na prąd zmienny o parametrach elektrycznych odpowiadających polskiej normy.

Red. Jakie czynniki wpływają na wydajność systemu fotowoltaicznego?

Głównymi czynnikami wpływającymi na optymalną wydajność modułów fotowoltaicznych są: kąt nachylenia, orientacja względem południa, brak zacienienie – zacienienie pojedynczego ogniwa przekłada się na spadek generowanego prądu w całym module co z kolei przekłada się na prąd generowany w łańcuchu szeregowo połączonych modułów, no i natężenie promieniowania słonecznego – im więcej promieniowania pada na płaszczyznę modułu tym więcej energii zostanie wyprodukowane.

Red. Czy instalacja generuje hałas?

Jedynym elementem instalacji, który wytwarza dźwięk jest inwerter. Jednak jest on słyszalny jedynie przy samym urządzeniu.

Red. Co to jest i do czego służy inwerter?

Inwerter (falownik) jest sercem i mózgiem systemu fotowoltaicznego. Odpowiada on za zmianę prądu stałego dostarczanego przez moduły fotowoltaiczne na prąd zmienny o parametrach takich jak w sieci publicznej. W związku z tym, iż inwerter jest kluczowym elementem instalacji, bardzo ważny jest odpowiedni jego dobór, który wpłynie na niezawodność i wydajność całego systemu, a takie właśnie proponujemy naszym klientom, np. GROWAT i Huawei i Solar EDGE.

Red. Jak radzi Pan sobie z konkurencją?

Jeśli jest to firma która profesjonalnie zakłada instalację to nas to cieszy, gorzej jeśli przedstawiciele firm oferują bardzo drogo swoje usługi. I w większości są to firmy z południa Polski i wówczas jest problem w przypadku awarii z jej usunięciem. My staramy się takim inwestorom pomagać, niejednokrotnie poprawiając zamontowane instalacje.

Red. Tych którzy jeszcze się wahają jak by pan przekonał?

Zawsze najbardziej przemawiają pieniądze i ich oszczędzanie na rachunki. Obecnie funkcjonuje program „Mój prąd” który gwarantuje zwrot 5000 zł, po zainstalowaniu fotowoltaiki. Ponadto do 5 kolejnych lat można odliczać sobie od podatku dochodowego pozostałą kwotę. Niektórzy moi klienci twierdzą, że cały koszt inwestycji zwrócił im się nawet nie licząc tego, że przez ten okres nie płacili rachunków, a inaczej mówiąc że prąd mieli całkowicie za darmo, bo pieniądze na inwestycję wróciły w postaci dotacji i odpisów z podatków, a rachunków nie ma. Produkujący prąd inwestorzy nie muszą się martwić o podwyżkę energii elektrycznej, która ciągle drożeje.

Red. B&Z PROENERGY jest spółką cywilną?

Tak, jeden z moich pracowników, Pan Szymon Zanewycz wykazał się tak dużym zaangażowaniem i wiedzą, że został moim wspólnikiem. Tym bardziej że łączymy wiek młodzieńczy z wiekiem dojrzałym a także dużym doświadczeniem. Doświadczenie i dojrzały wiek to ja, a młodzieńczy zapał to Szymon.

Red. Wiem, że wspiera Pan wiele wydarzeń sportowych.

Tak, między innymi byłem jednym ze sponsorów Łebskiego Klubu Żeglarskiego o Puchar Małych Żagli 2020, oraz Gala Boksu w Lęborku, wspieram również Strzelecki Klub Sportowy w Lęborku -którego wspomogliśmy w zakupie profesjonalnego karabinu, oraz sponsorujemy Międzynarodowe Zawody Strzeleckie BALTIC CUP w Łebie. W sąsiednich gminach wspieramy również różne inicjatywy gminne, np. Wicko, Potęgowo. W najcięższym okresie ufundowaliśmy naszemu Lęborskiemu Szpitalowi maseczki w ilości 1000 szt.

Red. Z tego co wiem, atmosfera w pracy jest bardzo dobra.

Tak, ale o to trzeba dbać. Ciągle podnosimy kwalifikacje zawodowe naszym pracownikom poprzez uczestnictwo w szkoleniach, kursach. Ponadto, spotykamy się co jakiś czas wszyscy razem, chodzi o to aby wszyscy się poznali, polubili. Dlatego organizuję spotkania integracyjne, a że lubię sport to są to najczęściej spotkania w plenerze. Mieliśmy już w tym roku spływ kajakowy rzeką Piaśnicą, w LOK -naukę strzelania, oprócz tego organizuję również spotkania przedświąteczne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj