Choroba, której obojętny jest Twój status społeczny…

23 luty to dzień jak każdy inny... ale nie dla wszystkich. W 2001 Ministerstwo Zdrowia ustanowiło ten dzień Ogólnopolskim Dniem Walki z Depresją. Ta choroba może dotknąć każdego bez względu na wiek, czy też status społeczny.

0
Obraz StockSnap z Pixabay

23 luty to dzień jak każdy inny… ale nie dla wszystkich. W 2001 Ministerstwo Zdrowia ustanowiło ten dzień Ogólnopolskim Dniem Walki z Depresją. Ta choroba może dotknąć każdego bez względu na wiek, czy też status społeczny

Według statystyk w Polsce osób zmagających się z depresją jest około 1,5 mln – to prawie tyle ile mieszkańców liczy Warszawa. Nie jest to choroba, którą można zdiagnozować w tak prosty sposób jak przeziębienie. Nagły spadek formy, przybicie i bezsenność często są przez nas bagatelizowane, a to błąd. Według specjalistów, jeśli już na początku zlekceważymy objawy, może się to dla nas okazać brzemienne w skutkach.

Jakie objawy powinny nas zaalarmować o tym, że możemy mieć do czynienia z depresją?

  • Często płaczesz, większa część dnia upływa Ci pod znakiem smutku.
  • Nic Cię nie cieszy. Czynności, które kiedyś dawały Ci mnóstwo radości stają się dla Ciebie obojętne.
  • Codzienne czynności, takie jak mycie zębów zaczynają sprawiać Ci trudność i nie masz siły, by je wykonać.
  • Zmienił się Twój apetyt. Waga albo gwałtownie spadła, albo wywindowała w górę.
  • Sypiasz coraz gorzej, walczysz z bezsennością lub przesypiasz całe dnie.
  • Skupienie się nawet nad prostym zadaniem sprawia Ci kłopoty.
  • Często zmagasz się z poczuciem winy, wmawiasz sobie, że jesteś bezwartościowy.
  • Myśli samobójcze stają się dla Ciebie czymś normalnym i przynoszą Ci ulgę.

Nie lekceważ tych objawów. Nieleczona depresja może się nasilać.

Jak uzyskać pomoc?

Przede wszystkim należy udać się do lekarza psychiatry, żeby rozpoznać objawy. Wizyta u tego lekarza nie wymaga skierowania. Może się okazać, że konieczna będzie również terapia u psychologa lub leczenie farmakologiczne. Nie ma w tym nic złego. Ludzie często bagatelizują swój stan, bo boją się etykiety naklejonej przez społeczeństwo, która mówi „wariat”.

Skąd może brać się depresja?

Przyczyn depresji jest cała masa. Może się ona pojawić u osoby, która właśnie straciła pracę, albo kogoś bliskiego. Dotyka ona osoby, które żyją w ciągłej presji i pędzie. Dopada również dzieci i młodzież. Czynniki wywołujące zaburzenie są bardzo złożone.

Nie wiesz jak poprosić o pomoc lub obawiasz się reakcji najbliższych? Spróbuj zasięgnąć porady na infolinii Antydepresyjnego Telefonu Forum Przeciw Depresji tel. 22 594 91 00 lub ITAKA – antydepresyjny telefon zaufania tel. 22 484 88 01.

Pomocna może okazać się strona internetowa Forum Przeciw Depresji, która zawiera instrukcję postępowania w przypadku podejrzenia depresji. W prosty sposób przekazuje niezbędną wiedzę na temat tego zaburzenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj