Chmielno. Plebania po termomodernizacji

Parafia w Chmielnie z Kościołem pw. św. Apostołów Piotra i Pawła to jedna z najstarszych parafii na Pomorzu.

0

Parafia w Chmielnie z Kościołem  pw. św. Apostołów Piotra i Pawła  to jedna z najstarszych parafii na Pomorzu. 

Pierwszy drewniany kościół ufundowała Damroka, córka Świętopełka. W 1845 roku go rozebrano i przystąpiono do budowy nowego kościoła, z czerwonej cegły. Powstawał w trzech etapach; najpierw zbudowano korpus, po piętnastu latach dobudowano osobną wieżę, a w 1887 roku połączono obie części w jedną całość.

W sąsiedztwie kościoła znajduje się budynek plebani, który od wielu lat stał trochę zapomniany i zaniedbany, a spełnia wiele ważnych funkcji w życiu parafii chmieleńskiej. W budynku mieszczą się pomieszczenia kancelarii parafialnej z sekretariatem parafii, pomieszczenia archiwum parafialnego oraz pomieszczenia mieszkalne dla księży oraz gości odwiedzających parafie chmieleńską.


 

Na odnowienie budynku plebani i termomodernizację, parafia otrzymała wsparcie finansowe z WFOŚ i GW w Gdańsku. Całkowita wartość termomodernizacji wyniosła 383.655,00 zł.

Realizację rozpoczęto 19 października 2018 roku, a zakończono 12 lutego 2019. Działania polegały na dociepleniu ścian zewnętrznych, dociepleniu dachu, wykonaniu parapetów zewnętrznych oraz stropu nad wejściem do budynku. Realizacje obejmowała też montaż instalacji solarnej, modernizację instalacji centralnego ogrzewania oraz wymianę kotła olejowego i węglowego na kocioł gazowy.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj