Chcesz dobrze zadbać o swoje bezpieczeństwo? Załóż odblask!

Statystyki jasno pokazują, że liczba wypadków z udziałem pieszych wcale nie maleje. Mimo wielu bloków edukacyjnych odnośnie bezpieczeństwa na drodze, ludzie nadal ignorują środki zapobiegawcze w postaci odblasków. 

0
zdjęcie podglądowe

Statystyki jasno pokazują, że liczba wypadków z udziałem pieszych wcale nie maleje. Mimo wielu bloków edukacyjnych odnośnie bezpieczeństwa na drodze, ludzie nadal ignorują środki zapobiegawcze w postaci odblasków. 

Kartuscy funkcjonariusze we wrześniu pracowali nad dwiema sprawami związanymi z wypadkami z udziałem pieszych. Wniosek jaki im się nasunął jest prosty – nośmy odblaski. Wydaje się, że liczba ta wcale nie jest taka wysoka, zwłaszcza przy tak dużym natężeniu ruchu. Jednak dla policjantów ochrona zdrowia i życia człowiek jest priorytetem. Własnie dlatego mundurowi stale apelują do niechronionych uczestników ruchu drogowego o noszenie odblasków, które pomogą ocalić nas od tragedii. Szczególnie w sezonie jesienno–zimowym, gdy piesi stają się mniej widoczni na drodze.

Jesień i zima to pory roku, w czasie których godziny popołudniowe wiążą się z pogorszeniem widoczności. Niesie to za sobą konieczność zadbania o dodatkowe bezpieczeństwo. Budżetowym rozwiązaniem jest wyposażenie się w element odblaskowy, który naprawdę może uratować nam życie.

– Kartuscy policjanci we wrześniu tego roku dwukrotnie pracowali na miejscu zdarzenia drogowego z udziałem pieszego. Dlatego w trosce o zdrowie i życie niechronionych uczestników ruchu drogowego przypominamy, że odblask najlepiej umieścić po stronie ciała zwróconej do osi jezdni. Należy zwrócić uwagę czy odblask nie jest zasłonięty elementami garderoby. Umieszczenie odblasku na odcinku od kostki do wysokości pasa zapewni najlepszą widoczność kierujących. W kwestii odblasków powiedzenie więcej znaczy lepiej nabiera sensu. Kilka elementów umieszczonych np. na nogach, garderobie i przegubie dłoni z pewnością przykuje uwagę kierujących – informuje KPP Kartuzy. 

Warto zapamiętać kilka zasad, które poprawią nasze bezpieczeństwo:

1. Gdy nie ma chodnika, to poruszaj się lewą stroną drogi – dzięki temu będziesz widział zbliżający się z naprzeciwka pojazd;

2. Stosuj zasadę „widzieć i być widzianym”. To, że widzisz samochód, nie znaczy, że kierowca samochodu widzi Ciebie!

3. Odblaski zakładaj na tę stronę ciała, która znajduje się bliżej osi jezdni, na nogę lub rękę, ponieważ na tych wysokościach odblaski są najlepiej oświetlone przez reflektory samochodów, które bardziej doświetlają prawą stronę drogi;

4. Korzystaj z dróg zgodnie z przepisami. Przechodzenie w miejscach zabronionych, niekorzystanie z odblasków po zmierzchu poza obszarem zabudowanym, wchodzenie bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd, niestosowanie się do sygnalizacji świetlnej, to najczęstsze wykroczenia popełniane przez pieszych.

5. Noś odblaski także w mieście. Kup dziecku widoczny plecak, świecące buty, odzież z wszytymi odblaskami.

– Pieszy, który nosi odblaski, zostaje zauważony przez kierowcę z odległości nawet 150 metrów. To wystarczająco dużo, by go bezpiecznie ominąć. Pieszy, który nie ma odblasków, zostaje zauważony dopiero, gdy znajduje się ok. 40 metrów od jadącego pojazdu. To mniej więcej tyle, ile najczęściej wynosi droga hamowania szybko jadącego pojazdu. Czasami to zbyt mało, by podjąć jakąkolwiek reakcję – informują kartuscy funkcjonariusze. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj