Coraz większy odsetek osób zakażonych COVID-19 zmusił rząd do podjęcia radykalnych kroków, które mają na celu ograniczenie rozprzestrzenianie się wirusa. Na zwołanej w piątek konferencji podjęto decyzję o wprowadzeniu czerwonej strefy w całym kraju oraz wystosowaniu kolejnych obostrzeń.
Premier Mateusz Morawiecki wraz z ministrem zdrowia Adadem Niedzielskim na piątkowej konferencji prasowej poinformował o wprowadzeniu kolejnych obostrzeń, które mają na celu ograniczenie rozprzestrzenianie się koronawirusa. Od 24 października obostrzenia obowiązujące w czerwonej strefie będą obejmowały całą Polskę. Dodatkowo podjęto również decyzję o wprowadzeniu nowych ograniczeń.
Raporty wydawane przez Ministerstwo Zdrowia pokazują, że liczba osób zakażonych zbliża się do 15 tysięcy zarażeń dziennie. Z dostępnych 18 tysięcy łóżek w szpitalach 10 tysięcy jest obecnie zajęte.
– Musimy zahamować przyrosty zakażeń i obostrzenia, które wprowadzimy, będą miały skutek za 10-14 dni i mam nadzieję, że wtedy będziemy mieli lepsze informacje. Najważniejsze jest ludzkie życie i stabilność systemu zdrowia. O ile nie nastąpi wypłaszczenie i zahamowanie tempa przyrostu zakażeń, możliwe, że będziemy musieli wprowadzać kolejne drastyczne kroki takie jak zamykanie granic, ograniczanie przemieszczania czy głębszy lockdown – poinformował Mateusz Morawiecki.
Jakie zmiany zostaną wprowadzone przez rząd?
Z dniem 24 października następujące obostrzenia wejdą w życie:
- Uczniowie klas 4-8 przechodzą na nauczanie zdalne
- W dni nauki szkolnej dzieci i młodzież poniżej 16. roku życia w godzinach 8-16 będą mogły poruszać się w przestrzeni publicznej tylko pod opieką rodzica lub opiekuna prawnego. Zasada nie obowiązuje w przypadku, w którym dziecko udaje się do szkoły, a także w weekendy i dni wolne od nauki
- Zamknięte zostają sanatoria, ale możliwe jest dokończenie trwających już turnusów
- Lokale gastronomiczne muszą zawiesić działalność stacjonarną, sprzedaż może odbywać się jedynie poprzez dowóz lub na wynos
- Spotkania do pięciu osób spoza wspólnego gospodarstwa domowego podczas imprez, spotkań i zebrań w przestrzeni publicznej (z wyjątkiem spotkań służbowych). Dotyczy to także zgromadzeń
- Osoby powyżej 70. roku życia zostają objęte ograniczeniem przemieszczania się z wyłączeniem wykonywania czynności zawodowych, zaspokajania niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego czy też udziału we mszy świętej lub obrzędów religijnych.
Cała Polska zostanie objęta wcześniej ustalonymi limitami i ograniczeniami dla strefy czerwonej. obejmuje to m.in. wydarzeń religijnych w kościele, obowiązek zakrywania ust i nosa przez uczestników, z wyłączeniem osób odprawiających kult, w wydarzeniach na jedną osobę musi przypadać 7 m2.
Podczas konferencji premier przypomniał o jednym z najważniejszych obowiązków – zakrywaniu ust i nosa:
– Najbardziej skutecznym narzędziem walki z pandemią jest nasza codzienna postawa oparta na stosowaniu zasad tych podstawowych, które mówią o dezynfekcji, zachowaniu dystansu i noszeniu maseczek. Utrzymywanie dystansu społecznego min. 1,5 m, częste mycie rąk i ich dezynfekcja oraz zakrywanie ust i nosa to podstawowe czynności, które pozwalają ograniczyć ryzyko zakażenia koronawirusem. Warto też często wietrzyć pomieszczenia, w których przebywamy, szczególnie w miejscach pracy czy placówkach oświatowych. Skala rozprzestrzeniania się koronawirusa zależy od nas samych. Dlatego ważne jest przestrzeganie ustalonych obostrzeń i reżimów sanitarnych. Wszystkim zalecamy pozostawanie w domach, o ile jest to możliwe. Ograniczajmy wychodzenie z domu do absolutnego minimum, poza wykonywaniem pracy, czy zaspokajaniem niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego – mówił Adam Niedzielski.
Pomoc dla seniorów
Podczas konferencji Mateusz Morawiecki poinformował o wystartowaniu Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów:
– Na poważne zagrożenie dla zdrowia i śmierć narażone są przede wszystkim osoby starsze. Dlatego wprowadzamy program Wspieraj Seniora. Prosimy seniorów o niewychodzenie z domu i nieprzemieszczanie. Uruchamiamy Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów – mówił Morawiecki.
Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów ma usprawnić niesienie pomocy w okresie pandemii koronawirusa i działania podejmowane w tym zakresie przez rząd, samorządy, ośrodki pomocy społecznej i wolontariuszy mają przebiegać sprawniej, a osoby starsze uzyskają przez to niezbędną pomoc w trudnym czasie. Koordynatorem programu jest Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.
W ramach tych działań uruchomiono specjalną, bezpłatną infolinię przeznaczoną dla seniorów (22 505 11 11), którzy za jej pomocą będą mogli poprosić o pomoc w czynnościach, które wymagają wyjścia z domu, a które utrudnione są przez pandemię.
Dla samorządów gminnych przygotowano rozwiązanie w postaci dofinansowania ze środków budżetu państwa na zorganizowanie i realizację usługi wsparcia. Będą one mogły zostać przeznaczone m.in. na zatrudnienie nowych pracowników do realizacji zadania, przyznanie dodatków zadaniowych, zlecenie usługi organizacjom pozarządowym czy jej zakup od prywatnych podmiotów.