Cała Polska objęta czerwoną strefą. Na co się przygotować?

Coraz większy odsetek osób zakażonych COVID-19 zmusił rząd do podjęcia radykalnych kroków, które mają na celu ograniczenie rozprzestrzenianie się wirusa. Na zwołanej w piątek konferencji podjęto decyzję o wprowadzeniu czerwonej strefy w całym kraju oraz wystosowaniu kolejnych obostrzeń. 

0

Coraz większy odsetek osób zakażonych COVID-19 zmusił rząd do podjęcia radykalnych kroków, które mają na celu ograniczenie rozprzestrzenianie się wirusa. Na zwołanej w piątek konferencji podjęto decyzję o wprowadzeniu czerwonej strefy w całym kraju oraz wystosowaniu kolejnych obostrzeń. 

Premier Mateusz Morawiecki wraz z ministrem zdrowia Adadem Niedzielskim na piątkowej konferencji prasowej poinformował o wprowadzeniu kolejnych obostrzeń, które mają na celu ograniczenie rozprzestrzenianie się koronawirusa. Od 24 października obostrzenia obowiązujące w czerwonej strefie będą obejmowały całą Polskę. Dodatkowo podjęto również decyzję o wprowadzeniu nowych ograniczeń.

Raporty wydawane przez Ministerstwo Zdrowia pokazują, że liczba osób zakażonych zbliża się do 15 tysięcy zarażeń dziennie. Z dostępnych 18 tysięcy łóżek w szpitalach 10 tysięcy jest obecnie zajęte.

– Musimy zahamować przyrosty zakażeń i obostrzenia, które wprowadzimy, będą miały skutek za 10-14 dni i mam nadzieję, że wtedy będziemy mieli lepsze informacje. Najważniejsze jest ludzkie życie i stabilność systemu zdrowia. O ile nie nastąpi wypłaszczenie i zahamowanie tempa przyrostu zakażeń, możliwe, że będziemy musieli wprowadzać kolejne drastyczne kroki takie jak zamykanie granic, ograniczanie przemieszczania czy głębszy lockdown – poinformował Mateusz Morawiecki.

Jakie zmiany zostaną wprowadzone przez rząd?

Z dniem 24 października następujące obostrzenia wejdą w życie:

  • Uczniowie klas 4-8 przechodzą na nauczanie zdalne
  • W dni nauki szkolnej dzieci i młodzież poniżej 16. roku życia w godzinach 8-16 będą mogły poruszać się w przestrzeni publicznej tylko pod opieką rodzica lub opiekuna prawnego. Zasada nie obowiązuje w przypadku, w którym dziecko udaje się do szkoły, a także w weekendy i dni wolne od nauki
  • Zamknięte zostają sanatoria, ale możliwe jest dokończenie trwających już turnusów
  • Lokale gastronomiczne muszą zawiesić działalność stacjonarną, sprzedaż może odbywać się jedynie poprzez dowóz lub na wynos
  • Spotkania do pięciu osób spoza wspólnego gospodarstwa domowego podczas imprez, spotkań i zebrań w przestrzeni publicznej (z wyjątkiem spotkań służbowych). Dotyczy to także zgromadzeń
  • Osoby powyżej 70. roku życia zostają objęte ograniczeniem przemieszczania się z wyłączeniem wykonywania czynności zawodowych, zaspokajania niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego czy też udziału we mszy świętej lub obrzędów religijnych.

Cała Polska zostanie objęta wcześniej ustalonymi limitami i ograniczeniami dla strefy czerwonej. obejmuje to m.in. wydarzeń religijnych w kościele, obowiązek zakrywania ust i nosa przez uczestników, z wyłączeniem osób odprawiających kult, w wydarzeniach na jedną osobę musi przypadać 7 m2.

Podczas konferencji premier przypomniał o jednym z najważniejszych obowiązków – zakrywaniu ust i nosa:

– Najbardziej skutecznym narzędziem walki z pandemią jest nasza codzienna postawa oparta na stosowaniu zasad tych podstawowych, które mówią o dezynfekcji, zachowaniu dystansu i noszeniu maseczek. Utrzymywanie dystansu społecznego min. 1,5 m, częste mycie rąk i ich dezynfekcja oraz zakrywanie ust i nosa to podstawowe czynności, które pozwalają ograniczyć ryzyko zakażenia koronawirusem. Warto też często wietrzyć pomieszczenia, w których przebywamy, szczególnie w miejscach pracy czy placówkach oświatowych. Skala rozprzestrzeniania się koronawirusa zależy od nas samych. Dlatego ważne jest przestrzeganie ustalonych obostrzeń i reżimów sanitarnych. Wszystkim zalecamy pozostawanie w domach, o ile jest to możliwe. Ograniczajmy wychodzenie z domu do absolutnego minimum, poza wykonywaniem pracy, czy zaspokajaniem niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego – mówił Adam Niedzielski.

Pomoc dla seniorów

Podczas konferencji Mateusz Morawiecki poinformował o wystartowaniu Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów:

–  Na poważne zagrożenie dla zdrowia i śmierć narażone są przede wszystkim osoby starsze. Dlatego wprowadzamy program Wspieraj Seniora. Prosimy seniorów o niewychodzenie z domu i nieprzemieszczanie. Uruchamiamy Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów – mówił Morawiecki.

Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów ma usprawnić niesienie pomocy w okresie pandemii koronawirusa i działania podejmowane w tym zakresie przez rząd, samorządy, ośrodki pomocy społecznej i wolontariuszy mają przebiegać sprawniej, a osoby starsze uzyskają przez to niezbędną pomoc w trudnym czasie. Koordynatorem programu jest Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.

W ramach tych działań uruchomiono specjalną, bezpłatną infolinię przeznaczoną dla seniorów (22 505 11 11), którzy za jej pomocą będą mogli poprosić o pomoc w czynnościach, które wymagają wyjścia z domu, a które utrudnione są przez pandemię.

Dla samorządów gminnych przygotowano rozwiązanie w postaci dofinansowania ze środków budżetu państwa na zorganizowanie i realizację usługi wsparcia. Będą one mogły zostać przeznaczone m.in. na zatrudnienie nowych pracowników do realizacji zadania, przyznanie dodatków zadaniowych, zlecenie usługi organizacjom pozarządowym czy jej zakup od prywatnych podmiotów.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj