Bursztyn Polskiej Energetyki trafił do gminy Potęgowo

2 lipca odbyła się VIII edycja Ogólnopolskiego Szczytu Energetycznego – OSE GDAŃSK 2020. Wójt Dawid Litwin odebrał nagrodę "Bursztyn Polskiej Energetyki" dla Gminy Potęgowo. Jest to wyróżnienie wynikające z budowy ekologicznej sieci ciepłowniczej oraz wykorzystanie paneli fotowoltaicznych w budynkach użyteczności publicznej.

0
źródło foto: gmina Potęgowo

2 lipca odbyła się VIII edycja Ogólnopolskiego Szczytu Energetycznego – OSE GDAŃSK 2020. Wójt Dawid Litwin odebrał nagrodę „Bursztyn Polskiej Energetyki” dla Gminy Potęgowo. Jest to wyróżnienie wynikające z budowy ekologicznej sieci ciepłowniczej oraz wykorzystanie paneli fotowoltaicznych w budynkach użyteczności publicznej.

„Bursztyn Polskiej Energetyki” jest nagrodą przyznawaną za szczególne działania w zakresie rozwoju i bezpieczeństwa polskiej energetyki.  W tegorocznej edycji konkursu, wyróżnienie otrzymali również Wiceprezes NFOŚiGW Artur Michalski, Monika Morawiecka – Prezes PGE Baltica Sp. z o.o. oraz  Zbigniew Gryglas – Podsekretarz Stanu, Pełnomocnik Ministerstwa Aktywów Państwowych ds. Morskiej Energetyki Wiatrowej.

– To bardzo motywujące, że nasze działania są zauważane w kraju. Zmniejszyliśmy emisję CO2 do atmosfery, udało się także zmniejszyć opłaty, jakie ponoszą mieszkańcy – mówi Dawid Litwin, Wójt Gminy Potęgowo. – Wyróżnienie dedykuję wszystkim współpracownikom oraz Radnym Gminy Potęgowo. Dziękuję za zrozumienie mojej wizji, za pracę oraz wsparcie w tematach ekoenergetycznych – dodaje.

Wybudowana przez gminę Potęgowo sieć ciepłownicza znacząco ograniczyła emisję zanieczyszczeń do atmosfery. W ramach zadania budowy sieci ciepłowniczej została wyłączona z użytkowania przestarzała kotłownia opalana węglem. Zasilanie w energię cieplną dla 16 mieszkalnych budynków wielorodzinnych, 6 budynków użyteczności publicznej, m.in. Urząd Gminy, Gminny Ośrodek Kultury, GOPS, przedszkole i szkołę podstawową oraz 6 budynków indywidulanych realizowane jest z funkcjonującej od 2014 r. ciepłowni zlokalizowanej w biogazowni w pobliskim Darżynie, której właścicielem jest prywatny przedsiębiorca – partner przedsięwzięcia. Biogazownia korzysta z masy organicznej, takiej jak np. kukurydza, ziemniaki i gnojowica, poddawanej fermentacji, która jest pozyskiwana min. od lokalnych rolników i przedsiębiorców. W wyniku dalszych procesów technologicznych wytwarzana jest w skojarzeniu energia elektryczna i cieplna.

Ponadto w gminie zamontowane zostały panele fotowoltaiczne na budynkach użyteczności publicznej, które oprócz korzyści ekonomicznych dla samorządu zwiększają wykorzystania energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych, co ma wpływ na zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego, poprawę bilansu energetycznego oraz zmniejszenie obciążenia środowiska.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj