Budowa przystani kajakowej bliska finału

0

Z każdym dniem widać postępy prac przy budowie pierwszej w Lęborku przystani kajakowej. Prace zbliżają się do finału, obecnie trwa budowa wiat dla kajakarzy oraz stawiane jest ogrodzenie. Kajakowa przystań wraz z przenoską powstaje przy bulwarze wzdłuż rzeki Łeby w okolicach wiaduktu i zamku. Kajakarze przypływający rzeką Łebą od strony Łęczyc będą mogli skorzystać z pomostu, przenieść kajaki przez bulwar i zwodować je na pobliskiej rzece Okalicy. Stamtąd dalej ruszą w kierunku rzeki Łeby. Przystań kajakowa pozwoli na bezpieczne i wygodne ominięcie jazu przy zamku i Kanału Młyńskiego oraz stanie się miejscem, gdzie w komfortowych warunkach można będzie rozpocząć lub zakończyć kajakowy spływ.

Warto zaznaczyć, że lęborska przystań to jedno z wielu miejsc jakie mają powstać w najbliższych miesiącach na rzece Łebie. Podobne przystanie i miejsca dla kajakarzy w ramach unijnego projektu powstaną w Paraszynie, Bożympolu Małym i Wielkim, Wielistowie, Łęczycach, Chocielewku, Poraju, Gaci i Łebie.

Projekt przystani obejmuje budowę pomostu stałego na rzece Łebie wraz z pochylnią. Po drugiej stronie bulwaru na rzece Okalicy wybudowano pochylnię i pomost. Wyposażenie przystani uzupełnią suszarki do kajaków oraz wiaty z ławkami i stołami, kosze na odpady i pergola na przenośne toalety. W ramach turystycznej inwestycji wybudowane  zostaną też chodniki, oświetlenie, stacja do obsługi rowerów z niezbędnymi narzędziami i pompką.

Inwestycja realizowana jest z dofinansowaniem unijnym w ramach projektu „Pomorskie Szlaki Kajakowe – Rzeka Łeba – Uwolnij Energię”. Samorząd Lęborka pozyskał na ten cel dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020. Wartość realizowanego zadania wynosi 356.700 zł brutto, a dofinansowanie wyniosło aż 85%.

Prace wykonywane są przez firmę Usługi Leśno-Budowlane Krystian Wenta z Popowa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj