Bezpieczna droga do szkoły

1 września zaczyna się kolejny rok szkolny. Dlatego też policjanci obejmą szczególnym nadzorem drogi w rejonie lęborskich szkół podstawowych.

0
btr

1 września zaczyna się kolejny rok szkolny. Dlatego też policjanci obejmą szczególnym nadzorem drogi w rejonie lęborskich szkół podstawowych. 

Funkcjonariusze zwrócą uwagę między innymi na prędkość kierowców oraz omijanie i wyprzedzanie w obrębie przejść dla pieszych, w związku z tym, że na drogach pojawią się dzieci, młodzież, które pojedynczo lub w grupach będą korzystać z przejść dla pieszych, poboczy, jezdni i środków komunikacji.

– Pamiętajmy, aby droga ta była bezpieczna. Zapewnienie bezpieczeństwa w tym szczególnym okresie jest jednym z zadań dla rodziców, opiekunów, policji, a także organizacji i instytucji mających na celu dobro i bezpieczeństwo dziecka. Aby zapobiegać niebezpieczeństwu, jakie może spotkać dziecko w drodze do szkoły, należy przestrzegać pewnych zasad oraz przepisów ruchu drogowego – mówi sierż. sztab. Marta Bąciaszek z KPP w Lęborku.

Zasady bezpieczeństwa dzieci na drodze:

1. Do szkoły idź drogą uczęszczaną, nie chodź „na skróty” przez miejsca nieznane oraz mało bezpieczne.

2. Jeśli nie ma chodnika, idź poboczem lewej strony jezdni.

3. Przez jezdnie przechodź w miejscach wyznaczonych np. pasami lub oznaczonych sygnalizacja świetlną. Pamiętaj, zawsze przechodź na zielonym świetle. Jeśli nie ma sygnalizacji świetlnej, stań przy krawędzi chodnika, zobacz czy nie nadjeżdża samochód z lewej strony jezdni, następnie z prawej strony jezdni i jeszcze raz upewni się, czy z lewej strony jezdni nie nadjeżdża samochód. Kiedy jesteś pewny, że nie nadjeżdża żaden samochód, możesz przejść przez jezdnię.

4. Nigdy nie należy przebiegać przez jezdnię, nawet jeśli masz zielone światło i jesteś na pasach.

5. Nie należy przechodzić przez jezdnię w niedozwolonym miejscu.

6. Ważne jest, aby uczniowie nosili elementy odblaskowe widoczne dla nadjeżdżających kierowców np. umieszczone na plecakach, czy częściach ubioru zewnętrznego.

7. Jeśli uczniowie dojeżdżają busem czy autobusem do szkoły, NIGDY nie wolno wychodzić na jezdnię zza samochodu.

8. Wybierając drogę do szkoły, wybierz najbezpieczniejszą, unikaj miejsc niebezpiecznych, takich jak przejście przez tory kolejowe, kładki w pobliżu wykopów.

Rady dla rodziców:

1. Pamiętaj, aby Twoje dziecko zawsze było widoczne na drodze i nosiło odblaski.
2. Zapoznaj dziecko z podstawowymi zasadami bezpieczeństwa ruchu drogowego (aby zachowało szczególną ostrożność na pasach, podczas przechodzenia przez ulicę czy na przystanku autobusowym).
3. Korzystaj z auta w sposób bardzo odpowiedzialny. Pamiętaj, że zachowanie dziecka często bywa trudne do przewidzenia. Zwolnij, gdy zbliżasz się do miejsca, w którym znajduje się szkoła, przedszkole czy plac zabaw.
4. Dowożąc dziecko do szkoły w wieku do 12 roku życia, pamiętaj o przepisach dotyczących używania urządzeń ochronnych.
5. Dowożąc dziecko do szkoły, należy zatrzymać się w miejscu dozwolonym tak, aby nie ograniczyć widoczności dla innych kierujących i pieszych przechodzących przez jezdnię. Nigdy nie parkuj w zatoczce autobusowej. Zapewnij dziecku bezpieczeństwo, kiedy wsiada i wysiada z samochodu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj