Prewencja – najważniejszy oddział lęborskiej policji

Służba w wydziale prewencji to służba wielozadaniowa, która najczęściej jednak kojarzy się z patrolowaniem ulic, wyjazdami na interwencję, zatrzymywaniem sprawców przestępstw na gorącym uczynku, zabezpieczaniem imprez sportowych i innych wydarzeń oraz działaniami profilaktycznymi. Jednak to nie wszystko. 

0
źródło foto: KPP Lębork

Służba w wydziale prewencji to służba wielozadaniowa, która najczęściej jednak kojarzy się z patrolowaniem ulic, wyjazdami na interwencję, zatrzymywaniem sprawców przestępstw na gorącym uczynku, zabezpieczaniem imprez sportowych i innych wydarzeń oraz działaniami profilaktycznymi. Jednak to nie wszystko. 

Wydział prewencyjny obejmuje również pracę dyżurnych, wykroczeniowców, dzielnicowych, przewodników psów, negocjatorów, funkcjonariuszy zajmujących się sprawami nieletnich, zarządzaniem kryzysowym i sprawami obronnymi oraz rozpoznaniem minersko – pirotechnicznym. To wydział, od którego w dużej mierze zależy funkcjonowanie całej jednostki policji. W pierwszej kolejności warto przedstawić charakterystykę pracy policjantów pierwszego kontaktu, jakimi są patrolowcy, dzielnicowi i służba dyżurna.

Zespół dyżurnych.

To niezwykle odpowiedzialna służba, którą pełnią funkcjonariusze w wieloletnim doświadczeniem  i wszechstronną wiedzą z zakresu pracy policyjnej. Wśród lęborskich dyżurnych znajduje się również policyjny negocjator. Dyżurny to osoba, która musi podejmować najważniejsze decyzje, od których niejednokrotnie zależy czyjeś życie i zdrowie. To właśnie ten policjant koordynuje pracę służb w terenie i kieruje policjantów tam, gdzie jest potrzeba udzielenia komuś pilnej pomocy. Praca pod presją czasu wymaga od niego opanowania i umiejętności szybkiego podejmowania decyzji. Przykładem może być sytuacja dotycząca zgłoszenia przerażonego rodzica, którego małe dziecko się dusiło. Policjant mając świadomość, że czas odgrywa tu największą rolę, telefonicznie poinstruował rodzica w jaki sposób pozbyć się ciała obcego z układu oddechowego malca.

Rewir dzielnicowych

Dzielnicowy to policjant tzw. pierwszego kontaktu, który dba o bezpieczeństwo w podległym mu rejonie służbowym i stanowi wsparcie dla osób potrzebujących pomocy, zwłaszcza osób starszych, narażonych na przemoc, wychłodzenie czy nieporadnych życiowo. Służba dzielnicowego w dobie epidemii jest dla niego czasem wytężonej pracy z racji obowiązku licznych kontroli osób objętych kwarantanną. Mimo to, lęborscy dzielnicowi nie zapominają o pozostałych mieszkańcach swoich rejonów, jakimi są m.in. osoby dotknięte przemocą. W ostatnim czasie w Lęborku dzielnicowy, następnego dnia od wejścia w życie tzw. ustawy antyprzemocowej, wykorzystał nowe uprawnienia, jakie ustawa nadała Policji i wydał sprawcy przemocy nakaz opuszczenia i zbliżania się do zajmowanego mieszkania, aby odizolować go od partnerki, nad którą mężczyzna się znęcał.

Referat patrolowo – interwencyjny

To zazwyczaj od tej komórki swoją przygodę ze służbą rozpoczynają młodzi policjanci, choć nie brakuje w niej doświadczonych funkcjonariuszy. Policjanci tego pionu są najbardziej narażeni są w swojej codziennej służbie na utratę zdrowia, a nawet życia. Mundurowi codziennie podejmują dziesiątki różnego rodzaju interwencji by zadbać o bezpieczeństwo innych i niejednokrotnie mają do czynienia z osobami uzbrojonymi w niebezpieczne narzędzia. W 2019 roku lęborscy patrolowcy przeprowadzili prawie 8200 interwencji, a od początku tego roku do końca listopada było ich aż 6480. Niezmiernie ważne jest odpowiednie przygotowanie się i wyposażenie do służby i nie poddawanie się rutynie, gdyż z pozoru błaha interwencja, może przybrać zupełnie inny obrót. W tym referacie służbę pełnią też przewodnicy psów i dwa wyszkolone owczarki, których doskonały zmysł węchu niejednokrotnie doprowadził do zatrzymania sprawców przestępstw i odnalezienia zaginionych osób.

– Policjanci prewencji to funkcjonariusze, których na co dzień widać na ulicach. To oni w dzień i w nocy dbają o bezpieczeństwo mieszkańców naszego powiatu i porządek publiczny. Patrolowcy najczęściej jako pierwsi pojawiają się na miejscu zdarzenia, zabezpieczając je i nie dopuszczając do zatarcia śladów do czasu przybycia śledczych. W ostatnim tygodniu to właśnie praca policjantów patrolujących teren miasta przyczyniła się do ujęcia kobiety podejrzanej o usiłowanie zabójstwa starszego mężczyzny – mówi asp. Marta Szałkowska z KPP Lębork.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj