Potęgowo. Duża pula pieniędzy na usługi społeczne

Wójt Gminy Potęgowo podpisał z Marszałkiem Województwa Pomorskiego umowę na dofinansowanie projektu pn: "Społeczni do Potęgi".  Projekt będzie głównie skierowany do osób zagrożonych wykluczeniem, ale nie tylko. Wyremontowane i doposażone zostaną wiejskie świetlice, powstaną oferty spędzania czasu wolnego dla młodzieży i wiele innych usług społecznych dla lokalnych społeczności.

0
źródło foto: gmina Potęgowo

Wójt Gminy Potęgowo podpisał z Marszałkiem Województwa Pomorskiego umowę na dofinansowanie projektu pn: „Społeczni do Potęgi”.  Projekt będzie głównie skierowany do osób zagrożonych wykluczeniem, ale nie tylko. Wyremontowane i doposażone zostaną wiejskie świetlice, powstaną oferty spędzania czasu wolnego dla młodzieży i wiele innych usług społecznych dla lokalnych społeczności.

Przez najbliższe dwa lata w gminie Potęgowo oraz gminie Dębnica Kaszubska powstanie całkiem nowa oferta usług społecznych. Warty ponad 4 miliony złotych projekt, w 95% jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

– Z dużą satysfakcją i radością podpisałem kolejna umowę z gminą Potęgowo w ramach naszego Regionalnego Programu Operacyjnego. Tym razem wspieramy dzięki funduszom z Unii Europejskiej ważny obszar związany ze wsparciem społecznym – powiedział marszałek Mieczysław Struk, podczas przekazywania symbolicznego czeku. – Potęgowo postawiło sobie po raz kolejny bardzo ambitny cel, bo usługami społecznymi ma być objętych aż 250 osób z gminy Potęgowo i 250 osób z gminy Dębnica Kaszubska. będą to zarówno seniorzy, osoby z niepełnosprawnościami, ale również młodzież. Gratuluję Panu Wójtowi i życzę dalszych sukcesów mieszkańcom gminy – dodał marszałek.

Wójt gminy Potęgowo dodał:

– Dziękuję w tym miejscu wszystkim naszym partnerom projektowym za obdarzenie nas zaufaniem, Gmina Potęgowo jako lider projektu z pewnością nie zawiedzie. Te ogromne środki pozwalają realizować działania, na które naszych lokalnych budżetów pewnie nie byłoby stać. Mam nadzieję, że mieszkańcy z chęcią skorzystają z przygotowanej oferty – mówił Dawid Litwin, wójt gminy Potęgowo.

Projekt ma na celu wsparcie 500 osób z rodzin zagrożonych wykluczeniem społecznym z terenu gmin Potęgowo i Dębnica Kaszubska. W ramach projektu za kwotę 1 880 000,00 zł zostanie wyremontowanych i wyposażonych w niezbędny sprzęt 20 świetlic (10 w każdej gminie) oraz zostaną zmodernizowane cztery place rekreacyjne (po dwa w gminie). Ponadto do każdej świetlicy, która będzie pełniła funkcję punktu świadczenia usług społecznych zostanie w ramach projektu zatrudniony animator, który będzie prowadził zajęcia opiekuńczo-animacyjne i Kluby Wolontariatu.

W gminach powstaną również Kluby Życzliwości, które będą poprzez swoje działania promowały wolontariat, aktywność społeczną i integrację. Działaniami projektowymi objęte są także Środowiskowe Domy Pomocy Społecznej w Potęgowie i Motarzynie, przy których powstaną Kluby Animacji Artystycznej. Placówki te zostaną doposażone w sprzęt i akcesoria niezbędne do prowadzenia zajęć (laptopy, aparaty, akcesoria artystyczne itp.).

W Środowiskowych Domach Samopomocy w Potęgowie i Dębnicy Kaszubskiej zostanie zatrudniony trener prowadzący zajęcia oraz psycholog. Z myślą o rodzinach zostaną zorganizowane szkoły rodzica, w których rodziny będą mogły bezpłatnie wziąć udział w zajęciach grupowych i indywidualnych np. animacyjnych, motywujących, terapeutycznych czy też skorzystać z porad prawnych. W ramach projektu nie zabraknie też spotkań z liderami zmiany, artystami, wyjazdów do kina i na basen czy też pikników integracyjnych.

Rozpoczęty 1 grudnia 2020 roku projekt, będzie realizowany aż do 30 kwietnia 2023 r.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj