Masz stare zdjęcia z powiatu lęborskiego? Dołącz je do wirtualnego archiwum!

Na zaproszenie Stowarzyszenia Na 102 z Lęborka, Gmina Cewice dołączyła do Społecznego Archiwum Ziemi Lęborskiej.  Projekt pilotują gminne biblioteki w Cewicach i Maszewie Lęborskim.

0
źródło foto: Biblioteka Maszewo

Na zaproszenie Stowarzyszenia Na 102 z Lęborka, Gmina Cewice dołączyła do Społecznego Archiwum Ziemi Lęborskiej.  Projekt pilotują gminne biblioteki w Cewicach i Maszewie Lęborskim.

Celem tego archiwum jest zgromadzenie, opracowanie, digitalizacja oraz prezentacja zbiorów archiwalnych fotografii z powiatu lęborskiego, które są świadectwem losów ludzi, opisem zdarzeń oraz miejsc. Biblioteka w Cewicach oraz jej filia w Maszewie Lęborskim przekazały do archiwum ponad 120 zdjęć z Fotokroniki Gminy Cewice, którą obecnie tworzą. Zdjęcia pochodzą od mieszkańców gminy, ze zbiorów bibliotek oraz kronik szkolnych.

W lęborskim archiwum można obejrzeć m.in. unikatowe zdjęcia mieszkańców, maszewskiej drożdżowni, zdjęcia ulic i uroczystości kościelnych, a także Ochotniczej Straży Pożarnej z Maszewa. Duży zbiór tworzą fotografie szkół w Cewicach, Maszewie Lęborskim, Karwicy i Krępkowicach, udostępnione przez: Iwonę Radomską – dyrektor Szkoły Podstawowej w Maszewie Lęborskim, Aleksandrę Klawe – dyrektor Zespołu Szkół w Cewicach i Ewę Bujak z Karwicy. Jest też kolekcja Grażyny Bońkowskiej – mieszkanki Maszewa Lęborskiego, która liczy 21 zdjęć.

Najstarsze zdjęcia datowane są na rok ok. 1925 i przedstawiają ulice: Drewnianą i Murowaną w Maszewie, najmłodsze (z 2004) roku ukazuje strajkujących pracowników drożdżowni. Wszystkie fotografie można obejrzeć TUTAJ.

Projekt jest otwarty, dlatego bibliotekarki w dalszym ciągu proszą mieszkańców gminy Cewice o udostępnianie zdjęć z rodzinnych albumów. W ten sposób chcą nie tylko ocalić od zapomnienia cząstkę historii i dziedzictwa Małej Ojczyzny, ale również zachęcić lokalną społeczność do współpracy.

Zdjęcia można przynosić do bibliotek. Zostaną one zeskanowane, opisane i zwrócone właścicielom.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj