Produkty mrożone coraz częściej w naszej kuchni. Dlaczego?

Niegdyś uznawane za niezdrowe zamienniki posiłków dla tych, którzy nie mają czasu na gotowanie. Dziś królują w kuchniach wielu domostw. Dlaczego produkty mrożone podbijają świat kulinarny i jakie są ich zalety?

0
pexels com -gustavo fring

Niegdyś uznawane za niezdrowe zamienniki posiłków dla tych, którzy nie mają czasu na gotowanie. Dziś królują w kuchniach wielu domostw. Dlaczego produkty mrożone podbijają świat kulinarny i jakie są ich zalety?

Mrożenie jest jedną ze skuteczniejszych form przedłużających zdatność do spożycia wielu produktów spożywczych. Proces polega na szybkim chłodzeniu wyrobów w temperaturze od -20 do -40 stopni Celsjusza, a następnie utrzymywaniu ich w temperaturze mniejszej niż -18 stopni przez cały okres przechowywania. O ile mrożenie surowego mięsa i własnych przetworów praktykowano właściwie od zawsze, to już kupno gotowych, mrożonych posiłków uznawane było wcześniej za niezdrowy tryb życia. Dziś ten stereotyp odrzucono, a w kuchniach wielu domostw królują gotowe potrawy mrożone. Dlaczego?

Poza wydłużającym się okresem możliwości spożycia mrożonego produktu, w wyniku procesu mrożenia nie dochodzi także do rozwoju drobnoustrojów oraz ich przedostawania się do żywności (np. pałeczek duru, gronkowców czy Salmonelli), psucia się żywności, a przy tym i zatruć pokarmowych. Co więcej, mrożenie nie wymaga korzystania z żadnych dodatkowych substancji konserwujących i jest przy tym metodą szybką, wygodną oraz niepracochłonną. Mrożenie produktów pozwala nam również na utrzymanie różnorodności oraz dostępność produktów sezonowych. Żywność mrożona nie traci również swoich walorów smakowych.

Zalety produktu mrożonego

  1. Jest trwały. Można przechowywać go wiele miesięcy bez zauważalnej zmiany jakości.
  2. Jakość. Żywność mrożona powstaje w procesach technologicznych, w których przestrzegane są najwyższe standardy higieny oraz kontrola jakości.
  3. Wygodny. Nie trzeba myć, czyścić, porcjować produktu. Wystarczy go tylko podgrzać. Czas przygotowania potraw jest dzięki temu znacznie skrócony.
  4. Świeży. Żywność mrożoną produkuje się z surowców o najwyższej jakości.
  5. Smak. Właściwe warunki przechowywania i przygotowanie zgodnie z instrukcją na opakowaniu gwarantują najwyższą jakość oraz smak pełen aromatów.

O gotowych, mrożonych posiłkach od strony praktycznej opowiedziała nam Monika Jereczek z ramienia firmy Mielewczyk.

– Na rynku pojawił się Chef Patrick’s, który jest mistrzem potraw mrożonych. Przedstawiamy sześć totalnych MUST HAVE w każdej kuchni. To kurczak w wielu odsłonach – mówi Monika Jereczek.

Gotowe dania i ich skład można sprawdzić TUTAJ.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj