Ministerstwo Zdrowia wprowadza szereg nowych obostrzeń

Kolejne raporty wydawane przez Ministerstwo Zdrowia jasno pokazują, że sytuacja związana z COVID-19 nie ma się ku lepszemu. Rząd podjął decyzję o wprowadzeniu kolejnych obostrzeń, mających na celu zmniejszenie rozprzestrzenianie się wirusa. Czego się spodziewać? 

0

Kolejne raporty wydawane przez Ministerstwo Zdrowia jasno pokazują, że sytuacja związana z COVID-19 nie ma się ku lepszemu. Rząd podjął decyzję o wprowadzeniu kolejnych obostrzeń, mających na celu zmniejszenie rozprzestrzenianie się wirusa. Czego się spodziewać? 

17 października oficjalnie wejdą w życie nowe obostrzenia wystosowane przez polski rząd. Cała Polska będzie musiała przygotować się na wielkie zmiany. Dotyczy to również powiatu kartuskiego, który nadal pozostaje w strefie czerwonej oraz powiatu lęborskiego, który taką strefą zostanie objęty w sobotę. Strategia rządu polega na zdroworozsądkowej drodze z szeregiem obostrzeń, ale bez kolejnego lockdownu.

„Wciskamy hamulec”- takie słowa padły w czasie czwartkowej konferencji, na której Mateusz Morawiecki wraz z ministrem zdrowia przedstawił plan walki z koronawirusem na najbliższe miesiące.

– Chcemy wdrażać obostrzenia, które będą chroniły nas przed rozprzestrzenianiem koronawirusa, ale spowodują, że gospodarka także będzie się dalej rozwijała – powiedział Mateusz Morawiecki.

Premier zaapelował, aby w miarę możliwości w miejscach pracy wprowadzać pracę zdalną. Ponadto podkreślił, żeby osoby starsze pozostały w domach.

– Chcemy wrócić do zalecenia: zostań w domu! Powstrzymajmy się od spotkań towarzyskich, ograniczmy wszelkie tego typu działania. Ci, którzy mogą przejść na pracę zdalną apeluję, żeby to zrobili. Apeluję, żeby wszyscy seniorzy i osoby starsze zostały w domu a samorządy, MOPS, GOPS, harcerze, wolontariusze, WOT pomogą w dowiezieniu lekarstw, żywności czy niezbędnych artykułów. Pamiętamy, że po kilku tygodniach po wprowadzeniu obostrzeń było już lepiej. Wygramy tę walkę, jeśli racjonalnie podejdziemy do tych rygorów – powiedział premier.

Minister zdrowia, Adam Niedzielski dodał:

– Wciskamy hamulec z całej siły. Jest to potrzebne, aby obronić wydolność służby zdrowia.

Czerwona strefa z radykalnymi obostrzeniami.

W czasie konferencji przedstawiono zaktualizowaną mapę powiatów objętych czerwoną strefą. Wśród nich znalazł się m.in powiat lęborski. Powiat kartuski nadal utrzymuje się na liście. Z dniem 17 października na tych terenach wejdą w życie zaostrzone obostrzenia, które mają na celu zmniejszenie rozprzestrzenianie się wirusa. Wyjątkiem są ograniczenia dotyczące wesel i innych uroczystości rodzinnych – one zaczną obowiązywać od 19 października.

Nowe obostrzenia dla strefy czerwonej:

  • ograniczenie osób w placówkach handlowych do 5 osób na kasę
  • całkowity zakaz organizacji imprez okolicznościowych, takich jak: wesela, konsolacje i podobne (od 19 października)
  • w czasie uroczystości religijnych na jednego uczestnika musi przypadać 7 m2
  • w zgromadzeniach publicznych może wziąć udział maksymalnie 10 osób
  • szkoły ponadpodstawowe oraz uczelnie wyższe zostają objęte nauczaniem zdalnym, z wyłączeniem zajęć praktycznych

Dodatkowo w strefie czerwonej będą obowiązywały ograniczenia dla strefy żółtej:

  • lokale gastronomiczne mogą działać w godzinach 6:00-21:00, a zajęty może być co drugi stolik. po godzinie 21:00 możliwe jest jedynie zamówienie posiłków na wynos
  • w transporcie publicznym dostępne będzie jedynie 30% wszystkich miejsc lub 50% miejsc siedzących
  • wydarzenia sportowe mogą odbywać się bez udziału publiczności
  • w wydarzeniach kulturowych max. 25 proc. miejsc zajętych przez publiczność
  • zawieszenie działalności siłowni, basenów i aquaparków

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj