„Nieletni inżynierowie” podbili serca Brytyjczyków

Niezwykły prezent na dzień nauczyciela otrzymał Ignacy Rejmak, nauczyciel fizyki uczący z Wejherowie i Lęborku. Jego film, który zrealizował razem ze swoimi uczniami zdobył nagrodę na Satisfied Eye International Film Festival w Wielkiej Brytanii. 

0
źródło foto: Mediolia

Niezwykły prezent na dzień nauczyciela otrzymał Ignacy Rejmak, nauczyciel fizyki uczący z Wejherowie i Lęborku. Jego film, który zrealizował razem ze swoimi uczniami zdobył nagrodę na Satisfied Eye International Film Festival w Wielkiej Brytanii. 

„Nieletni inżynierowie” to film o polskiej szkole i uczniach. Jest to wspólne dzieło nauczyciela Ignacego Rejmaka i jego podopiecznych, które zachwyciło Wielką Brytanię i zdobyło nagrody na Satisfied Eye International Film Festival. Jeszcze nigdy polska szkoła, ani polski nauczyciel nie zostali docenieni w ten sposób.

Dzieło zdobyło nagrodę dla najlepszego filmu dokumentalnego, zaś Ignacy Rejmak, będący jednym z głównych bohaterów filmu otrzymał nagrodę jury, co również było wielkim zaskoczeniem, ponieważ to wyróżnienie zwykle przyznaje się filmom lub twórcom.

W trakcie nagradzania Ignacego Rejmaka z ust Chrisa Hastings, szefa festiwalu padły takie słowa:

– W filmie „Nieletni inżynierowie” był nauczyciel, jakiego chyba każdy chciałby mieć. Jest po prostu wspaniałą osobą w sensie rozumienia tego, czego potrzebują młodzi ludzie. Tego, że chcą być odbierani jak dorośli, a nie traktowani z góry. Nie mogliśmy nagrodzić nikogo innego niż Ignacego Rejmaka – podsumował organizator.

W uzasadnieniu nagrody za najlepszy film dokumentalny stwierdzono:

– Zgłoszenia na tegoroczny festiwal pokazywały, w jakim punkcie znalazł się świat. Widzieliśmy wiele nieszczęść, ponurych scen i rozpaczy. Miło mi wręczyć Nagrodę dla Najlepszego Filmu Dokumentalnego „Nieletnim inżynierom”. Cieszę się mogąc nagrodzić coś, co było tak podnoszące na duchu, po czym wszyscy wychodzący z kina czuli się lepiej. To wspaniały, cudownie poprowadzony film.

O czym właściwie jest film „Nastoletni inżynierowie”?

„Nieletni inżynierowie” to obserwacyjny film dokumentalny o tym, jak spotkanie na swojej drodze odpowiednich osoby może wpłynąć na życie nastolatków i o tym, jak dorosły – pełen charyzmy nauczyciel może zmienić się pod wpływem uczniów. Historia przemiany, odkrywania pasji i zdobywania wiedzy. Bohaterów – nauczyciela i nastolatków małego polskiego miasta (Lęborka) twórcy obserwowali przez ponad trzy lata. Między 12 a 15 rokiem życia – w czasie szczególnie ważnym dla ich rozwoju. Wybrali zwyczajne dzieci – tak by widzowie mogli się z nimi utożsamić. To co zobaczyli było jednak niezwyczajne. Już na początku kompletnie niepasujący do stereotypu nauczyciel fizyki kazał im wyrzucić swoje podręczniki. Zainspirowani przez inżynierów pracujących nad polskim satelitą PW-Sat2 próbowali zbudować testowe modele żagli do satelity… Widz obserwuje jak tworzą się relacje między dziećmi i nauczycielem oraz proces wchodzenia dziecka w dorosłość, odnajdywania pasji i wiary w marzenia. „Nieletni inżynierowie” to pełen humoru i refleksji portret współczesnej młodzieży. Inspiracja dla młodszych widzów, a dla innych sentymentalna podróż w ich przeszłość. Reżyserkami filmu „Nieletni inżynierowie” są Aleksandra Skowron i Hanna Polak (nominowana do Oscara). Muzyka Jan A.P. Kaczmarek (zdobywca Oscara).

Trailer filmu można zobaczyć TUTAJ.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj