68-latek z Lęborka padł ofiarą oszustwa. To miała być inwestycja…

Lęborscy policjanci zajmują się sprawą oszustwa na kryptowaluty, w wyniku którego z konta mieszkańca Lęborka zniknęła pokaźna suma pieniędzy. 

0

Lęborscy policjanci zajmują się sprawą oszustwa na kryptowaluty, w wyniku którego z konta mieszkańca Lęborka zniknęła pokaźna suma pieniędzy. 

Zaczęło się od tego, że 68-latka zainteresował artykuł w Internecie o znanych osobach, które zarabiają inwestując w kryptowaluty. W artykule był link przekierowujący do strony firmy, zajmującej się tego rodzaju inwestycjami. Mężczyzna wszedł w ten link i podał swoje dane kontaktowe. Jeszcze tego dnia skontaktowała się z nim kobieta, podająca się za pracownika firmy. Powiedziała, by zapoznał się z zasadami inwestycji i poinformowała, że skontaktuje się z nim tzw. opiekun. Pokrzywdzony przelał pieniądze na konto podane na stronie internetowej, a rzekomy opiekun nakłonił go do zainstalowania automatycznego programu do inwestowania, w którym mógł śledzić zyski. Po pewnym czasie „opiekun” powiadomił go, że już chce zrobić wypłatę pieniędzy z jego konta, przelać je na jego drugie konto w innym banku, ale trzeba jeszcze zainstalować w komputerze program, który ułatwi tę czynność.

W efekcie oszust uzyskał kod autoryzacyjny do transakcji i wypłacił z konta lęborczanina pieniądze.


Policjanci ostrzegają i apelują o to, by zachować ostrożność i rozsądek przy takich transakcjach. Musimy pamiętać, że możliwość szybkiego zysku jest najczęściej obarczona wysokim ryzykiem.

Wyłudzeń dokonują osoby podające się za tzw. brokerów inwestycyjnych, które ogłaszają swoje usługi za pomocą reklam w mediach społecznościowych, serwisach internetowych czy w aplikacjach mobilnych. Dla uwiarygodnienia treści wykorzystują wizerunek przeciętnego Kowalskiego, który szybko się wzbogacił, albo tak jak w tym przypadku znanych osób.

Dlatego jeśli natrafimy na artykuł albo zadzwoni do nas osoba podająca się za pracownika firmy inwestycyjnej i będzie mówiła o możliwości szybkiego i łatwego zysku, a tym bardziej będzie nakłaniała do zainstalowania aplikacji ułatwiającej kupno i sprzedaż kryptowaluty, zachowajmy ostrożność. Zanim zaczniemy inwestować sprawdźmy wiarygodność firmy i dokładnie zapoznajmy się ze wszystkimi zasadami inwestycji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj