520 wykroczeń… tylko w sezonie letnim!

Jak każdego roku, w wakacje nad bezpieczeństwem mieszkańców i turystów w powiecie lęborskim czuwają policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Lęborku wspólnie z funkcjonariuszami z Oddziałów Prewencji z Gdańska. Kolejny miesiąc wakacji przed nami, wszyscy postarajmy się, aby ten czas był jeszcze bezpieczniejszy.

0

Jak każdego roku, w wakacje nad bezpieczeństwem mieszkańców i turystów w powiecie lęborskim czuwają policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Lęborku wspólnie z funkcjonariuszami z Oddziałów Prewencji z Gdańska. Kolejny miesiąc wakacji przed nami, wszyscy postarajmy się, aby ten czas był jeszcze bezpieczniejszy.

W sezonie letnim nad bezpieczeństwem w powiecie lęborskim czuwają policjanci z ogniw interwencyjnych, policjanci ruchu drogowego oraz dodatkowe siły z Oddziałów Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku. Z uwagi na fakt, iż w sezonie letnim większość turystów odwiedza nadmorskie miejscowości powiatu lęborskiego, do Komisariatu Policji w Łebie zostali skierowani na sezon letni funkcjonariusze OPP w Gdańsku w ilości 20 osób. Odwiedzających Łebę turystów oraz mieszkańców powiatu lęborskiego strzegą również policjanci z pionu kryminalnego, którzy są doświadczeni w pracy na ulicy i mają bardzo dobre rozpoznanie terenu.

Policjanci od początku wakacji na terenie miejscowości nadmorskich przeprowadzili ponad 690 interwencji, wylegitymowali blisko 1100 osób, ujawnili ponad 520 wykroczeń, polegających m.in. na kradzieżach sklepowych, spożywaniu alkoholu w miejscach zabronionych oraz zakłócania porządku. Ponad 320 osób za najbardziej uciążliwe społecznie wykroczenia została ukarana mandatami karnymi na łączną kwotę ponad 29 tys. zł. Wobec kilku osób policjanci skierowali wnioski do sądu oraz pouczyli ponad 170 osób. Policjanci w związku z popełnionymi przestępstwami na terenie Łeby i Wicka zatrzymali na gorącym uczynku 17 osób w tym 3 sprawców kradzieży i 1 sprawcę włamania. Mundurowi skontrolowali blisko 200 pojazdów, z czego ujawnili 5 kierujących pod wpływem alkoholu, którzy stracili swoje prawa jazdy za zagrożenie, jakie spowodowali w ruchu drogowym.

Zabezpieczenie sezonu letniego to nie tylko interwencje, ale też spotkania z mieszkańcami i turystami. Dzielnicowi i policyjni profilaktycy przeprowadzają spotkania z najmłodszymi, którzy wypoczywają na zorganizowanych dla nich koloniach i obozach. Wspólnie z pracownikami Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej z Lęborka kontrolują również warunki, w jakich wypoczywają dzieci. Podczas tych wizyt policjanci przypominają najmłodszym, jak bezpiecznie spędzać czas nad wodą i w lesie. Rozmawiają z nimi o bezpieczeństwie w ruchu drogowym oraz bezpiecznych zabawach w domu podczas nieobecności rodziców.

Na szczęście od początku wakacji na terenie powiatu lęborskiego policjanci nie odnotowali żadnego przypadku utonięcia związanego z letnim wypoczynkiem. To duża zasługa profilaktyki policyjnej prowadzonej przed sezonem letnim, ale również w jego trakcie. Jak pokazują przykłady z kraju, często zapominamy o zasadach bezpiecznego wypoczynku – korzystamy z niestrzeżonych kąpielisk, jak też wchodzimy do wody, bezpośrednio po opalaniu co może skutkować szokiem termicznym i utonięciem. Policjanci apelują cały czas o rozsądek w tym obszarze, ostrożność i trzeźwe myślenie podczas korzystania z kąpielisk.

Wakacje osiągnęły półmetek i również policjanci ruchu drogowego mieli pełne ręce pracy i wstępnie podsumowali je pod względem bezpieczeństwa. Policjanci ruchu drogowego przez całe wakacje monitorują bezpieczeństwo na drogach, kontrolując prędkość, stan techniczny pojazdów, sposób przewożenia dzieci i trzeźwość kierujących. Reagują na przestępstwa i wykroczenia w ruchu drogowym, zwracając szczególną uwagę na osoby stwarzające swoją jazdą zagrożenie dla pozostałych uczestników ruchu drogowego. Każdego dnia funkcjonariusze sprawdzają stan trzeźwości kierowców. Policjanci od początku wakacji sprawdzili trzeźwość blisko 1400 kierowców, wśród nich było 29 kierowców samochodów i rowerów, którzy zostali zatrzymani za to, że kierowali pod wpływem alkoholu. W trakcie kontroli pojazdów policjanci ujawnili również niesprawne auta, których stan zagrażał bezpieczeństwu ruchu drogowego. Policjanci zatrzymali 66 dowodów rejestracyjnych, a pojazdy musiały być poddane ponownym badaniom.

W ciągu ostatniego miesiąca funkcjonariusze przeprowadzali działania na drogach powiatu lęborskiego, sprawdzając m.in. prędkość, a także stan techniczny samochodów osobowych i autokarów. Szczególną uwagą zostali objęci kierowcy pojazdów przewożących dzieci i młodzież. Od początku wakacji policjanci skontrolowali blisko 40 autokarów przewożących dzieci na wakacje, ale również autobusy komunikacji miejskiej jak też autobusy przewożące turystów nad morze.

W trakcie miesięcznego wypoczynku na drogach powiatu lęborskiego policjanci pracowali na miejscu 57 zdarzeń drogowych w tym 4 wypadkach, w których 1 osoba poniosła śmierć, a 3 osoby zostały ranne.

Kolejny miesiąc wakacji przed nami, wszyscy postarajmy się, aby ten czas był jeszcze bezpieczniejszy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj