Dzieci uwielbiają bajki, mogą spędzić godziny na ich oglądaniu. Dlaczego więc nie przemycić w nich wartościowych tematów, które pomogą zrozumieć pociechom otaczający ich świat i problemy w nim czyhające?

Tak naprawdę każda animacja niesie za sobą jakiś morał, ale pośród produkcji, które głównie skupiają się na omawianiu przyjaźni i tego, że dobro zawsze zwycięża, znajdują się również takie, które skupiają się na poważniejszych problemach. Jeśli Twoje dziecko jest już w okresie zadawania miliona pytań, dotyczących kłopotliwych zagadnień to dobrze trafiłeś! Poniżej przedstawiamy zestawienie filmów animowanych, które pomogą w rozmowie na trudne tematy.

1. „Jak wytresować smoka” – historia, która uczy nas o tym, że często boimy się tego, czego nie znamy, co mocno nas ogranicza. Pod otoczką dobrej zabawy widz dostrzega to, dlaczego tradycja nie zawsze jest dobra i uczy się o tym, dlaczego się ją kontynuuje. Ważnym elementem animacji jest fakt, że pokazuje, iż nasza największa słabość może okazać się naszą największą zaletą.

2. „Zwierzogród” – opowieść o małym zajączku, który wyrusza w wielki świat jest wzruszająca historia o tym, że bez względu na nasz wygląd i predyspozycje możemy osiągać założone przez siebie cele. Ważnym elementem jest tutaj poruszenie sprawy rasizmu.

3. „Coco” – animacja przeznaczona jest dla starszych dzieci, ponieważ porusza ona trudny temat jaki jest śmierć bliskich. Bajka pokazuje obrzęd meksykańskiego obchodu dnia wszystkich świętych i uczy tego, że mimo śmierci, bliski zawsze zostaje blisko nas.

4. „Odlot” – to animacja o tym jak determinacja pomaga w spełnianiu marzeń. Uczy, że przełomowe wydarzenia w naszym życiu, które pozornie są negatywne mogą zwiastować wielkie, pozytywne zmiany.

5. „W głowie się nie mieści” – przepełniona humorem animacja ma swoje drugie dno. Idealnie opisuje problemy związane z dojrzewaniem i psychologią. Uczy o tym jak oswajać się z różnymi emocjami.

6. „Merida Waleczna” bez słodzenia podchodzi do relacji matka-córka i tego jak w okresie dojrzewania ta relacja może być burzliwa. Pokazuje, że swoje cele i marzenia można osiągnąć bez względu na płeć.

7. „Księżniczka i żaba” – uczy zdrowego realizowania marzeń. Opowiada o tym, że czasem coś za czym goniliśmy przez całe życie, może nie być tym, czego rzeczywiście potrzebujemy. Pokazuje, że ciężką pracą można osiągnąć wiele.

8. „Nazywam się Cukinia” – uwrażliwia dzieci na to, że nie każda rodzina funkcjonuje w taki sam sposób. Bajka pokazuje, że w życiu zdarza się tak, że dziecko w jakiś sposób straciło rodziców, a problemy w rodzinie to naturalna kolej rzeczy.

9. „Planeta skarbów” – to świetny portret bohatera buntownika, który chce szybko dorosnąć, coś sobie udowodnić i pokazać, że może być odpowiedzialny, przejmując rolę mężczyzny w rodzinie, co więcej animacja pokazuje, że pieniądze to nie wszystko.

10. „Księga życia” – nauka szanowania innych i samego siebie, zrozumienie swojej wartości. Pokazuje, że możemy wyrazić brak zgody na robienie czegoś wbrew swoim zasadom, nawet jeśli zależy od tego nasze życie.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj