41 nagród dla dzieci „Zainspirowanych Bałtykiem”

41 nagród i wyróżnień przyznano w I Powiatowym Konkursie Plastycznym „Zainspirowani Bałtykiem”. Podsumowanie i nagrodzenie najlepszych odbyło się w Młodzieżowym Domu Kultury w Lęborku.

0

41 nagród i wyróżnień przyznano w I Powiatowym Konkursie Plastycznym „Zainspirowani Bałtykiem”. Podsumowanie i nagrodzenie najlepszych odbyło się w Młodzieżowym Domu Kultury w Lęborku.

– Tematem zainspirował nas Janusz Chomiczewski, właściciel łebskiej „Chomiczówki”, który zaproponował, by konkurs odbył się właśnie w naszej placówce. Bardzo chętnie w działania włączyli się starosta lęborski i burmistrz Łeby. Już teraz mamy deklaracje słowne, że w przyszłe edycje chce się włączyć Słowiński Park Narodowy, Lokalna Organizacja Turystyczna i Stowarzyszenie Twórców Animatorów Kultury „TAK”. Po wstępnych rozmowach zakładamy w kolejnych edycjach rozszerzenie formuły działań o konkurs fotograficzny – mówi Teresa Szczepańska, dyrektor MDK i koordynator konkursu.

Niełatwe zadanie miało konkursowe jury, ponieważ konkurs skierowany do starszej młodzieży i dorosłych stawia o wiele bardziej skomplikowane wymagania pod względem ocen od konkursów dziecięcych. Jest o wiele więcej niuansów, wynikających z bogactwa i różnorodności artystycznego warsztatu, które zdecydować mogą o tym, która praca okaże się najlepsza.

Wielogodzinne obrady jury pozwoliły wyłonić najlepszych i wyróżnionych w następujących kategoriach wiekowych: kl. 4-6 szkoły podstawowej, kl. 7-8 szkoły podstawowej i 3 kl. gimnazjum, szkoły ponadpodstawowej i ponadgimnazjalnej oraz w kategorii dorosłych.

Ogółem przyznano 41 nagród i wyróżnień, w tym nagrodę Grand Prix, którą otrzymała Joanna Buniek w kategorii osób dorosłych.

– Prac było wyjątkowo dużo w tym konkursie i wszystkie były dobre, więc sporą trudność mieliśmy, żeby wyłonić najlepszych. Braliśmy pod uwagę nie tylko ogólne wrażenie czyli to, co dyktowało nam serce, ale również elementy artystycznego warsztatu: kompozycję, kolorystykę, fakturę, zgodność z tematem i wiele innych. Ocena odbywała się anonimowo, ponieważ prace były zaszyfrowane pseudonimem, co zapewniało całkowity obiektywizm oceny – mówi Anna Dajnowicz, przewodnicząca jury.

Jury zgodne było w ogólnej ocenie poziomu konkursowych prac. Jak stwierdzili jego członkowie, na nagrody zasłużyli wszyscy uczestnicy. Jednak, jak nakazywała formuła konkursu, trzeba było wyłonić najlepszych twórców. Podziękowania otrzymali również nauczyciele, którzy przygotowali uczestników do udziału w konkursie. Nagradzaniu najlepszych towarzyszyła szantowa oprawa artystyczna w wykonaniu Oliwii Stromskiej i Sylwestra Kustusza.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj