„Kaszubski skrót” do Trójmiasta już gotowy

Wczoraj, 18 listopada oddano oficjalnie do użytku drogę z Lęborka do Popowa.

0

Wczoraj, 18 listopada oddano oficjalnie do użytku drogę z Lęborka do Popowa.

Inwestycja przebudowy fragmentu tzw. „kaszubskiego skrótu” do Trójmiasta kosztowała prawie 3,5 mln zł. Prace trwały 4 miesiące i zostały zakończone w planowanym terminie.

Dotychczas droga z Lęborka do Popowa była w tragicznym stanie technicznym. Liczne spękania, ubytki i wyboje nie tylko nie zapewniały komfortu podróżowania, ale stanowiły realne zagrożenie dla uczestników ruchu. Obrazu dopełniały zniszczone krawędzie jezdni.
O konieczności przebudowy drogi i poprawy bezpieczeństwa użytkowników tej trasy zdecydowano w starostwie powiatowym w Lęborku podczas spotkania starosty lęborskiego z wójtami gmin Linia i Cewice. Międzygminno-powiatowe porozumienie w sprawie przebudowy drogi spowodowało, że wszystkie samorządy przekazały środki na realizację inwestycji. Ponad 1,7 mln zł pozyskano z Funduszu Dróg Samorządowych. Porozumienie w sprawie przebudowy samorządowcy zawarli 27 maja, a już 9 lipca odbyło się przekazanie placu budowy wyłonionemu w procedurze przetargowej wykonawcy.

– Cieszę się, że udało się tę inwestycję przeprowadzić w tak sprawny i bezkonfliktowy sposób – mówiła podczas przekazania drogi do użytku Alicja Zajączkowska, starosta lęborski – Dobra wola współpracy pomiędzy samorządami doprowadziła tę inwestycję w krótkim czasie do szczęśliwego finału, co przełoży się na wyraźną poprawę bezpieczeństwa zarówno użytkowników tej drogi, jak i okolicznych mieszkańców.

Jak mówi Adrian Wenta, dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych, przebudowa polegała na dostosowaniu konstrukcji jezdni w celu uzyskania parametrów wymaganych dla obciążenia 100kN, wykonaniu ronda, wzmocnieniu istniejącej jezdni bitumicznej, wykonaniu poszerzeń, przebudowie zjazdów, wykonaniu oznakowania pionowego i poziomego oraz
ustawieniu stalowych barier ochronnych. W trakcie przebudowy wykonano również zatokę autobusową. Konstrukcja ronda wybudowana została według najnowszych standardów, co zapewni długoletnią bezawaryjną eksploatację.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj