Za śmieci, jak za złoto. Lęborczanie postawieni przed faktem dokonanym

To już przegłosowane. Radni przyjęli uchwałę, która nakłada na mieszkańców Lęborka podwyższone opłaty za wywóz śmieci. 

0

To już przegłosowane. Radni przyjęli uchwałę, która nakłada na mieszkańców Lęborka podwyższone opłaty za wywóz śmieci. 

Sprawa jest niestety poważna, bo podwyżka jest prawie dwukrotna. Do tej pory opłata za gospodarowanie odpadami wynosiła 10 zł na jednego mieszkańca. Przyjęta uchwała zakłada, że od 1 grudnia 2019 roku stawka ma wzrosnąć do 18 zł na osobę.

– Proszę zwrócić uwagę na liczbę mieszkańców Lęborka według deklaracji śmieciowych a USC – różnica ponad 4 tys. osób. Rodzi to pytanie, czy miasto w jakiś sposób weryfikuje wypełnianie deklaracji przez mieszkańców. Jeżeli z systemu odpada 4 tys. osób, to efektem jest znaczne obciążenie pozostałych, którzy poważnie i rzetelnie podchodzą do deklarowania ilości osób w gospodarstwie domowym. Również koszty utrzymania PSZOK w Czarnówku są dużo wyższe niż tego w Lęborku, co też dziwi. Poza tym, jeśli mamy PSZOK w Lęborku na ul. Żeromskiego, to czy zasadnym jest utrzymywanie tego w Czarnówku? Za to wszystko płacą mieszkańcy. My, jako radni, nawet nie zdążyliśmy poznać szczegółowych wyliczeń, a już mieliśmy głosować. Tak naprawdę z liczbami mogliśmy się zapoznać dopiero kilka chwil przed sesją – mówi członek rady miejskiej, Radosław Zimnowoda.

Dodatkowo należy zaznaczyć, że każdy musi segregować śmieci. Jeśli nie będzie spełniał swojego obowiązku, to stawka do zapłaty będzie dwukrotnie wyższa, czyli będzie wynosiła 36 zł.

– Współczuję mieszkańcom wspólnot i spółdzielni, bo za chwilę może się okazać, że wszyscy będą płacić 36 zł. Dlaczego? Bo w budynku, w którym mieszka kilkaset osób, zawsze znajdzie się ktoś, kto nie segreguje, a karę będą musieli płacić WSZYSCY – dodaje Zimnowoda.

Niewiele znaczące zniżki

Uchwała zakłada częściowe zwolnienie z opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Takie zwolnienie przysługuje, jeżeli na nieruchomości prowadzi się zbiórkę odpadów w sposób selektywny. Dodatkowo mieszkaniec musi zbierać bioodpady do kompostownika (nie będą one wtedy odbierane). Wysokość tego częściowego zwolnienia to, uwaga, 1 zł za mieszkańca.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj