Lębork. Alkohol i brak opieki. Jaki jest los zaniedbanych dzieci?

W 2019 roku do dnia dzisiejszego do rodzin zastępczych trafiło 26 dzieci z pow. lęborskiego. To prawie tylko samo, co w roku ubiegłym. Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Lęborku uwrażliwia na sytuację zaniedbywanych dzieci.

0
W 2019 roku do dnia dzisiejszego do rodzin zastępczych trafiło 26 dzieci z pow. lęborskiego. To prawie tylko samo, co w roku ubiegłym. Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Lęborku uwrażliwia na sytuację zaniedbywanych dzieci.

W 2018 roku w rodzinach zastępczych umieszczonych zostało 30 dzieci z powiatu lęborskiego. W 2019 roku do dnia dzisiejszego do innych rodzin trafiło 26 dzieci. Natomiast do pieczy instytucjonalnej w 2018 roku skierowano 4 dzieci, a w 2019 roku 3 dzieci.
– Najczęstszą przyczyną umieszczania dzieci w pieczy zastępczej były problemy ich rodziców z uzależnieniem od alkoholu i zaniedbywanie opiekuńczo-wychowawcze – mówi Bogusława Lis -Zielińska z PCPR w Lęborku.
Powrót dziecka do naturalnych rodziców to długi i trudny proces. Jak informuje nas pani Bogusława, w 2018 roku do swoich prawdziwych rodziców wróciło sześcioro dzieci, natomiast w bieżącym pięcioro.

Adopcja to droga do nowego życia
Dzieci odebrane rodzicom, którzy nadużywali alkoholu bądź innych używek, to dzieci z dużym bagażem doświadczeń. Adopcja to dla nich szansa na nowe, całkowicie inne życie.
– Osoby rozważające podjęcie decyzji o zostaniu rodziną zastępczą, powinny rozważyć czy oni sami, jako opiekunowie zastępczy, są gotowi do przyjęcia nowego członka rodziny. Czy posiadają oni empatię, cierpliwość i wystarczającą ilość czasu oraz możliwości, aby z zaangażowaniem podjąć się opieki i wychowania dziecka, które doświadczyło w swoim życiu traumatycznych przeżyć – mówi Bogusława Lis-Zielińska.
Dzieci i rodzina zastępcza zawsze mogą liczyć na pomoc PCPR w Lęborku.
– Jeżeli jest taka potrzeba, to organizujemy spotkania z psychologiem, pedagogiem itp. Jednak, mimo wszystko to zawsze rodzina na co dzień podejmuje trud opieki i wychowania dziecka. Wiemy, że to trudne zadanie i tym bardziej mamy ogromny szacunek i jesteśmy wdzięczni opiekunom, którzy podjęli się tej roli. To ludzie o wielkich sercach, dobrzy, wrażliwi, cierpliwi, empatyczni. Jeżeli są takie osoby, które rozważają zostanie rodziną zastępczą, to zapraszamy do kontaktu i na spotkanie w PCPR, gdzie udzielimy wszelkich informacji i odpowiemy na wszystkie pytania – dodaje pani Bogusława.
Proces utworzenia rodziny to, mówiąc w dużym uproszczeniu, około miesiąc na wstępną kwalifikację, trzy miesiące szkolenia oraz czas oczekiwania na dzieci, który jest indywidualny, w zależności od wszystkich sytuacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj