Jazda konna dobra dla seniorów? Sprawdziliśmy!

Jazda konna to wspaniały sport, niosący ze sobą wiele korzyści zdrowotnych. Dziś rozmawialiśmy z Kamilem Polejowskim ze "Stajni Linia", który twierdzi, że jeździectwo to też świetna aktywność dla ludzi starszych.

0

Jazda konna to wspaniały sport, niosący ze sobą wiele korzyści zdrowotnych. Dziś rozmawialiśmy z Kamilem Polejowskim ze „Stajni Linia”, który twierdzi, że jeździectwo to też świetna aktywność dla ludzi starszych.

Jazda konna to wyjątkowy sport z udziałem specyficznego partnera. To współpraca z pięknym zwierzęciem, jednocześnie znacznie od nas większym i silniejszym.

Na lekcjach jazdy konnej zobaczymy przede wszystkim dzieci i młodzież, ale również dorosłych. To świetny sport dla każdej kategorii wiekowej mimo, że wśród seniorów nie jest on tak popularny.

– Ma Pan już 14 lat doświadczenia w jeździe konnej. Czy do „Stajni Linia” na lekcje jeździectwa przychodzą też starsi ludzie?

– Niestety niewiele. Uważam jednak, że to dla nich świetna aktywność ruchowa. Mamy spokojne konie, więc to sport dla każdego i nie ma tu żadnych ograniczeń wiekowych. Nawet dwuletnie dzieci przychodzą do nas na zajęcia. Jedynym przeciwskazaniem mogą być problemy zdrowotne, wtedy trzeba skonsultować swoje zamiary z lekarzem – mówi Kamil Polejowski, instruktor jazdy konnej w „Stajni Linia”.

– Co Pana zdaniem odciąga ludzi starszych od spróbowania swoich sił w jeździe konnej?

– Uważam, że strach przed krytyką. W naszym społeczeństwie panuje jeszcze takie przeświadczenie, że jazda konna to nie sport dla seniorów – oczywiście nie jest to prawdą. Starsi ludzie boją się też nowych doświadczeń. Jazda konna to nie tylko wysiłek fizyczny i ciężka praca. To też rekreacja i wypoczynek.

– Czy są słowa, które zachęciłyby seniorów do tego sportu?

– Konie to silne, potężne zwierzęta. Ich natura nakłania nas do pokonywania własnych lęków, co w konsekwencji daje dużą satysfakcję i poczucie sukcesu. Konie uczą też cierpliwości, pokory i empatii. Mamy bowiem do czynienia z żywą istotą, a nie sprzętem sportowym. 

– Jednak oprócz psychicznych korzyści, jazda konna to też zysk na zdrowiu fizycznym.

– Tak, bo jeździectwo zmniejsza ryzyko chorób serca i pomaga w utrzymaniu wagi. Godzina ćwiczeń pozwala na spalenie nawet do 600 kalorii, a przecież nie ruszamy się tylko w trakcie jazdy, ale także przy przygotowywaniu konia. Dlatego zachęcam wszystkich seniorów do bliższego spotkania z tymi cudownymi zwierzętami – mówi Kamil Polejowski ze „Stajni Linia”.

 

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj