Nielegalny połów to plaga na naszych wodach – mówi Straż Rybacka

Gminne Koło PZW "Pstrąg" w Nowej Wsi Lęborskiej wypowiada się na temat nielegalnego połowu ryb.

0
Gminne Koło PZW „Pstrąg” w Nowej Wsi Lęborskiej wypowiada się na temat nielegalnego połowu ryb.

Sezon wędkarski jeszcze się nie skończył, a działająca Społeczna Straż Rybacka Gminnego Koła PZW „Pstrąg” już mówi o wielu przypadkach nielegalnego połowu.
– Jeszcze wiele może się zmienić ze względu na okres ochronny troci, który zaczyna się z dniem 1 października. Jednak na tą chwilę mogę powiedzieć, że już niejednokrotnie wykryliśmy przypadki kłusownictwa. Wykorzystywano do tego rybackie narzędzia, nie posiadając przy tym koniecznych uprawnień. Sprawy oczywiście trafiły do sądu – mówi Sebastian Kowalski, Grupowy Społecznej Straży Rybackiej.
Największa jednak plaga, o której mówi PZW „Pstrąg”, to wykroczenia z ustawy o rybactwie śródlądowym – amatorski połów ryb wędką bez posiadania dokumentu do tego uprawniającego.
– Mówimy tu też o nieprzestrzeganiu regulaminowych wymiarów ochronnych oraz o amatorskim połowie ryb na więcej niż dwie wędki. Oczywiście nie wspominając już o braku wpisu do rejestru – dodaje Sebastian Kowalski.
Foto: PZW „Pstrag”
Koło PZW „Pstrąg” więc nie próżnuje. Regularnie patroluje akweny wodne powiatu lęborskiego i sprawdza, czy pasjonaci wędkarstwa współgrają z prawem. Tutaj dużym wsparciem dla Straży Rybackiej jest KPP w Lęborku. Jakie kary mogą egzekwować?

Kary, jakie przewiduje ustawodawca, są rożne w zależności od popełnionego czynu. Jeżeli mówimy o najczęstszych wykroczeniach, to za połów więcej niż dwiema wędkami kara grzywny wynosi od 200 do 500 zł. Z kolei za brak dokumentów uprawniających do połowu zapłacimy do 500 zł.
– W sumie przy każdym wykroczeniu możemy mówić o przedziale od 50 zł do 500 zł. Chyba, że nastąpił „zbieg okoliczności zdarzeń”. Wtedy wykroczenia oczywiście sumujemy, co daje dużo wyższy mandat. Mandaty zostają wystawiane tylko przez policję lub organy do tego uprawnione. My jako Społeczna Straż Rybacka nie możemy wystawiać mandatów – informuje Sebastian Kowalski.
Jakie warunki trzeba spełnić, żeby wędkarstwo było w pełni legalne?

Warunkiem etycznego wędkarstwa jest posiadanie stosownych dokumentów (karta wędkarska, zezwolenie połowu na danym akwenie). Należy też przestrzegać zasad i regulaminu amatorskiego połowu ryb.
Młodzież do lat 14 jest zwolniona z posiadania karty wędkarskiej i ma prawo wędkować. Jednak możliwe to jest wyłącznie pod opieką i w ramach uprawnień stanowiska oraz dziennego limitu połowu ryb osoby pełnoletniej, posiadającej kartę wędkarską.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj