Nowe ścieżki bioróżnorodności w gminach Żukowo i Chmielno

Trzy ścieżki edukacyjne, które łącznie stworzyły 7,7 km szlaków turystycznych, zrealizowane zostały w ramach projektu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020  pod nazwą „Ukierunkowanie ruchu turystycznego w gminie Żukowo i gminie Chmielno poprzez utworzenie ścieżek dydaktycznych oraz zagospodarowanie terenów ważnych przyrodniczo".

0
źródło foto: gmina Żukowo

Trzy ścieżki edukacyjne, które łącznie stworzyły 7,7 km szlaków turystycznych, zrealizowane zostały w ramach projektu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020  pod nazwą „Ukierunkowanie ruchu turystycznego w gminie Żukowo i gminie Chmielno poprzez utworzenie ścieżek dydaktycznych oraz zagospodarowanie terenów ważnych przyrodniczo”.

Jedna ze ścieżek edukacyjnych zlokalizowana została wokół zbiornika wodnego na terenie Parku nad Jeziorkiem w Żukowie. Na ścieżkę składa się 7 dużych i 14 małych tablic edukacyjnych zawierających informacje kierunkowe i gatunkowe m.in.: poradnik grzybiarza, drzewa iglaste i liściaste, rodzinny ssaków, czy też dotyczące najbliższego otoczenia np.: informacje o mniszku lekarskim, buku czy brzozie.

W ramach inwestycji powstał również ciąg pieszo-rowerowy o długości około 1,8 km. Doskonale sprawdzi się on na potrzeby rekreacji aktywnej. Korzystać mogą z niego zarówno rowerzyści jak i osoby uprawiające nordic-walking, jogging czy turystykę pieszą. Wybudowano również dwie altany, które świetnie nadają się na wypoczynek na łonie przyrody. Teren wokół ścieżki został uporządkowany. Zamontowana została również mała architektura typu ławki, kosze na śmieci, stojaki na rowery oraz oświetlenie. Dla osób zmotoryzowanych wybudowano parking na 10 pojazdów z jednym miejscem postojowym przeznaczonym dla osoby niepełnosprawnej. Ważnym elementem zadania było także nasadzie rodzimych gatunków roślin.

Kolejna ścieżka dydaktyczna powstała nad Jeziorem Kłodno w Chmielnie w celu ochrony terenów ważnych przyrodniczo oraz edukacji ekologicznej. Jej długość to około 3,5 km. Na trasie ścieżki dydaktycznej zamontowano tablice dydaktyczne oraz infrastrukturę towarzyszącą m.in.: kładki, platformę widokową, oznakowanie, stojaki na rowery, śmietniki, ławki, kosze na śmieci, parking na 10 miejsc postojowych z miejscem dla osoby niepełnosprawnej, lampy solarne oraz monitoring terenu.

Z Miechucina brzegiem Jeziora Wielkiego do Grodziska w Borzestowie (Garecznic) biegnie ścieżka o długości ok. 3,8 km. Nasadzone zostały tu rośliny zgodnie z projektem zieleni oraz powstała infrastruktura towarzysząca w postaci pomostów/kładek, ławek, koszy na śmieci, stojaków na rowery, tablic informacyjnych i kierunkowych.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj